Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko demencji?

demencja

Radzimy jak jej zapowiedz, żyć przyjemniej i bezpieczniej!

Większość z nas wie, co trzeba zrobić w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się chorób serca czy zmian nowo­tworowych. Wybiera­jąc odpowiednią dietę, podejmując ćwiczenia fizyczne, rzucając palenie − możemy zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Jednak w przypadku demen­cji (w tym demencji związaną z chorobą Alzheimera) w zakre­sie profilaktyki i przeciwdziała­nia naukowcy nie mieli jak dotąd wiele do zaproponowania. Dla­czego? Przede wszystkim wyni­kało to z dotychczasowego stanu wiedzy. Przyjmowano, że głów­nym czynnikiem odpowiedzial­nym za pojawienie się zaburzeń funkcji poznawczych, zwłaszcza Alzheimera, są geny oraz wiek, pozostające w dużej mierze poza naszą kontrolą. Teraz naukowcy odkryli nowy czynnik odpowie­dzialny za podwyższone ryzyko obniżonej sprawności umysło­wej w postaci ciśnienia krwi. W ramach amerykańskiego bada­nia nad ciśnieniem tętniczym (SPRINT) ustalono, w jaki sposób niskie ciśnienie krwi może zapo­biegać chorobom serca. Równo­cześnie badacze odkryli, że niższe ciśnienie wiąże się z ogranicze­niem ryzyka demencji. Sprowo­kowało to następne badanie pró­bujące w dokładniejszy sposób odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na naszą pamięć i pozna­nie może mieć obniżenie ciśnie­nia (SPRINT-MIND). Przebadano zatem ponad 9 300 osób w pode­szłym wieku, które miały problemy z sercem lub były w grupie pod­wyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Osoby te zostały losowo przydzie­lone do dwóch grup. W jednej zale­cono obniżenie ciśnienia krwi do poziomu niższego niż 120/80 mm Hg, w drugiej − do poziomu niż­szego niż 140/90 mm Hg. U osób, u których obniżono ciśnienie krwi do mniej niż 120/80 mm Hg, zmniejszyło się ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI), problemy z pamięcią, uczucie dezorientacji, niezdolność do abs­trakcyjnego myślenia, stanowiąca często zapowiedź demencji, jak również spadło ryzyko prawdo­podobnej demencji o 15%. Z kolei u tych, którym obniżono ciśnienie krwi tylko do 140/90 mm Hg, tak pozytywne zmiany nie wystąpiły.

Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że kon­trola wysokości ciśnienia jest uzasadniona nie tylko w przypadku pracy serca i układu krążenia, ale również w odniesieniu do funkcjonowania mózgu. Tym samym, po raz pierw­szy naukowcy odkryli czyn­nik pozwalający obniżyć ryzyko zaburzeń poznawczych. Może to pomóc zmniejszyć liczbę osób, które w przyszłości będą bory­kać się zarówno z zaburzeniami funkcji poznawczych (MCI), jak i z demencją. Zebrane wyniki sta­nowią również dobrą wiadomość dla badaczy szukających sposobu na powstrzymanie lub odwrócenie zmian wywołanych przez chorobę Alzheimera. Badania przeprowadzone w Cen­trum Choroby Alzheimera w Rush (USA) pokazały, że osoby mające wyższe ciśnienie krwi częściej są narażone na obumieranie komórek i utratę tkanki mózgo­wej. Podobnie częściej można zaobserwować u nich powstawa­nie pomiędzy komórkami tzw. blaszek starczych, tworzonych przez pozostałości komórek biał­kowych, a także zwyrodnień w martwych oraz umierających komórkach w formie splecionych włókien białka. Dane te potwier­dzają pogląd, że utrzymywanie ciśnienia krwi pod kontrolą może być sposobem na spowolnienie pogarszania się pracy mózgu i potencjalnych postępów choroby Alzheimera.

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ciśnienie? Oto kilka porad:

Szydełkuj, rób na drutach:
Robótki ręczne to wspaniała gimnastyka na sprawne ręce ale także wyciszające ćwiczenie dla naszego umysłu.

Wyrażaj się artystycznie.
Maluj pisanki, sklejaj modele, rób zdjęcia, pisz listy, maile i wiersze.

Główkuj:
Rozwiązywanie krzyżówek i rebusów powoduję, że nasz mózg się aktywizuje.

Ucz się:
Nauka obcego języka sprawia, że pojawiają się nowe połączenia nerwowe. Nie tylko zyskujemy znajomość nowych słówek ale też większą sprawność intelektualną.

Rzuć palenie:
Nikotyna, którą zawierają papierosy, radykalnie wpływa na podniesienie ciśnienia krwi; regularne palenie papierosów powoduje wzmożoną pracę serca.

Spaceruj:
Regularny, półgodzinny spacer wspomoże serce sprawniej pompować krew lepiej dotlenić komórki organi­zmu. Im szybsze tempo, tym więcej korzyści dla naszego serca. Aby jeszcze bardziej wspomóc jego działanie, trakcie spaceru zrób 5-minutową przerwę weź kilka głębokich oddechów. Głębokie spokojne oddechy obniżą poziom hormonów stresu, co za tym idzie − obniżą ciśnienie krwi.

Ograniczaj spożycie soli:
Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, twoja dzienna dawka soli nie powinna przekraczać więcej niż pół łyżeczki dziennie. Osoby nadciśnieniem powinny ograniczyć konsumpcję przetworzonej żywności (np. konserwy, wędliny, sery) oraz solonych przekąsek (np. orzeszki solone, chipsy krakersy).

Pamiętaj o potasie:
Osoby mające problemy ciśnieniem powinny wzbogacić swoją dietę potas. Jest to konieczne, ponieważ lecze­niu wysokiego ciśnienia często stosuje się leki stymulujące wydzielanie moczu. Dlatego należy regularnie uzupełniać niedobory potasu organizmie, np. sięgając po nasiona soi, pomidory, banany czy suszone śliwki.

Pij zioła:
Obniżeniu ciśnienia krwi mogą pomóc zioła, takie jak: dziurawiec, głów lipa. Herbata przygotowana na ich podstawie pomoże rozszerzyć naczynia krwionośne korzyścią dla serca. Napar pij dwa raz dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że dziurawiec wchodzi interakcje niektórymi lekami na nadciśnienie.

Polub czosnek:
Czosnek to jeden tych środków naturalnych, które według wielu badań doskonale chronią serce. Dzięki niemu możesz obniżyć poziom cholesterolu wyregulować ciśnienie krwi. Czosnek obniża ciśnienie krwi zmniejsza ryzyko zawału serca czy wylewu krwi do mózgu. Dzięki czosnkowi nie dochodzi do zalegania cholesterolu ścianach tętnic powstawania zakrzepów.

Jedz gorzką czekoladę:
Ciemna, gorzka czekolada (min. 70% kakao) ma swym składzie flawonole zapobiegające skurczom naczyń krwionośnych sprzyjające ich uelastycznieniu. Co więcej, ciemna czekolada nie tylko sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, ale także działa przeciwmiażdżycowo. Zaleca się spożywanie ok. 60 gramów ciemnej czeko­lady na dzień. 

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12137 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8090 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7072 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5776 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5015 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4929 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm