Co zrobić, by pozbyć się cellulitu?

Co-zrobi-by-pozby-si-cellulitu

Nadejście sezonu wiosenno-letniego wiąże się z powracającym pytaniem o stan naszej skóry. Od zeszłej jesieni z utęsknieniem czekamy na sposobność zrzucenia z siebie warstw ubrania i zażycia większej swobody. Odliczamy dni do urlopu, wyjazdu, wycieczki nad morze, jezioro, rzekę. Im do nich bliżej, tym baczniej przyglądamy się sobie. Dla wielu oznacza to konieczność skonfrontowania się z nowym lub już nie tak nowym, problemem – cellulitem.

Cellulit często określa się jako przerost i nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej

Zazwyczaj pojawia się po okresie dojrzewania, nasila w czasie ciąży, menopauzy i w wyniku zaburzeń hormonalnych. Z reguły przybiera postać nierównej i pofałdowanej powierzchni skóry ud, bioder, kolan, pośladków i ramion. Czasem uwidacznia się w formie guzków i zgrubień, które niekiedy mogą powodować ból. No dobrze, ale jak właściwie powstaje? Komórki tkanki tłuszczowej, tzw. adipocyty, to tak naprawdę rodzaj małych woreczków pozwalających na magazynowanie energii, czyli tłuszczu. Tkanka tłuszczowa spełnia rolę samoregenerującego się akumulatora energetycznego. Magazynowanie energii następuje po każdym posiłku, a uwalnianie jej na potrzeby organizmu zachodzi zawsze pod wpływem bodźców uwalniających kwasy tłuszczowe. Jeżeli odkładanie jest większe niż zużywanie energii, w niedługim okresie pojawia się otyłość. Stopień wypełnienia wspomnianych woreczków tkanką tłuszczową daje efekt gładkiej lub pofałdowanej skóry. Po osiągnięciu dorosłości nie powstają już nowe komórki tłuszczowe do wypełnienia. Magazynowanie energii opiera się więc na już istniejących. Niestety, często dostarczamy jej za dużo, co doprowadza do zaburzenia kształtu komórek i przerostu, który widoczny jest pod skórą jako nierówność.Nie zmienia to faktu, że cellulit pozostaje w głównej mierze problemem natury estetycznej aniżeli medycznej. Z racji jego powszechności można go uznać właściwie za zjawisko normalne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przypadłość ta dotyczy również osób o smukłych i wysportowanych sylwetkach. Niby to wiemy, ale w erze serwisów społecznościowych wciąż porównujemy swoje ciało do wizerunków modelek i popularnych trenerek, niejednokrotnie zapominając, że spoglądamy na efekt solidnej obróbki graficznej lub drobiazgowej selekcji spośród kilkudziesięciu lub kilkuset ujęć.

Cellulit zazwyczaj pojawia się po okresie zimowym, kiedy szybciej przybieramy na wadze z uwagi na mniejszą aktywność fizyczną i nieprawidłową dietę, ale może być również związany ze wspomnianymi już zaburzeniami hormonalnymi 

Specjaliści są zdania, że najlepszą formą walki z tą przypadłością jest profilaktyka, czyli włączenie w nasz codzienny rytm dnia zdrowej diety, ruchu oraz specjalistycznej pielęgnacji. Jak podkreślają, pierwszym krokiem w walce z cellulitem powinno być wprowadzenie koniecznych zmian w jadłospisie i rezygnacja z przetworzonej żywności. Można przyjąć, że im bardziej złożony skład produktu, tym więcej zawiera sztucznych dodatków, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz soli. Jego spożycie może zatem prowadzić do nadmiernej retencji wody podskórnej. Co w zamian? Prostota. Dieta osoby chcącej uniknąć cellulitu powinna się opierać wyłącznie na nieprzetworzonych produktach. Wzorcowe menu powinno zatem bazować na dużej ilości świeżych, najlepiej sezonowych, owoców, warzyw bogatych w błonnik, witaminy i sole mineralne. Zdecydowanie należy unikać słodyczy, tłustych mięs, jasnego pieczywa. Do tego nie można zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, czyli około 2,5 litra na dobę. Woda jest nieodzowna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a jednocześnie wpływa korzystnie na proces przemiany materii. Oczywiście oznacza to konieczność eliminacji słodkich napojów na rzecz wody mineralnej (na przykład z dodatkiem soku z cytryny, pomarańczy, listków świeżej mięty) lub zielonej herbaty. Walka z cellulitem wymaga także dodatkowych wyrzeczeń w postaci rezygnacji z alkoholu, papierosów i kawy. Używki te oddziałują negatywnie na stan naszych naczyń krwionośnych, w tym obieg limfy, co ma w przypadku problemów z cellulitem kluczowe znaczenie.

Skoro cellulit to pośredni efekt przepełnienia komórek tłuszczowych, warto pomyśleć o redukcji masy ciała. Niestety, miejscowa redukcja opornej tkanki
tłuszczowej nie jest możliwa 

Chudniemy całościowo a nie punktowo. Co w takim razie robić? Być aktywnym. Regularne uprawianie sportów, takich jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie, gra w siatkówkę czy koszykówkę, gimnastyka, kształtuje mięśnie brzucha, ud i pośladków, a więc w znaczny sposób zapobiega powstawaniu cellulitu lub też przyczynia się do jego redukcji. Jeśli nie możemy pozwolić sobie zajęcia sportowe pod okiem instruktora, warto poświęcić chociaż pół godziny dziennie na bieganie lub spacery, choćby z psem. Nawet droga do pracy lub z powrotem może być okazją do poruszania się, jeśli wybierzemy się na piechotę – w sezonie wiosenno-letnim jest to łatwiejsze niż zimą. Co więcej, w odróżnieniu od mięśni brzucha, mięśnie ud czy pośladków dość łatwo jest wzmocnić i wymodelować. Skuteczna pod tym względem jest systematyczna gimnastyka, nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Ruch stymuluje spalanie tłuszczu, poprawia napięcie mięśni i ukrwienie skóry, co z kolei przekłada się na jej wygląd.

Jak trenować, by pozbyć się cellulitu? 

Przede wszystkim powinniśmy starać się połączyć aktywność o charakterze aerobowym, która będzie mieć na celu redukcję tkanki tłuszczowej z treningiem siłowym, którego celem będzie zwiększenie napięcia skóry poprzez zwiększenie napięcia mięśni. Aktywności pierwszego typu to wymienione wcześniej fitness, jazda na rowerze, spacery, bieganie i pływanie. Drugim typem treningu są zajęcia fitness z ciężarem czy trening obwodowy albo trening siłowy na maszynach lub z hantlami w zaciszu domowym. Wiele kobiet obawia się trenować uda i powiększenia ich obwodu. Jednak unikając ich trenowania, pozbawiamy się tym samym skuteczne broni w walce z cellulitem – ponieważ wzmacniając mięsień, zwiększając jego napięcie, zwiększamy napięcie wszystkich pozostałych warstw, także skóry. Jędrny, wytrenowany mięsień oznacza jędrną, napiętą, wygładzoną skórę. Tym samym ćwicząc nogi, nie tylko doprowadzamy do ogólnej redukcji tkanki tłuszczowej, ale również zwiększamy napięcie mięśni, podwyższamy napięcie skóry, dzięki czemu cellulitu jest mniej.

 A co z pielęgnacją?Enter heading here...

Tu wkraczają do gry masaże. Przede wszystkim tzw. drenaż limfatyczny, czyli masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów ustrojowych w naszym organizmie. Jest on ogólnie zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Można powiedzieć, że jest wskazany w przypadku właściwie każdego stadium cellulitu. Trzeba zaznaczyć, że przeciwwskazaniem do przeprowadzenia drenażu limfatycznego jest posiadanie skóry naczyniowej.

Inną skuteczną metodą radzenia sobie z cellulitem jest masaż antycellulitowy polegający na masowaniu miejsc dotkniętych cellulitem przynajmniej raz dziennie, na przykład pod prysznicem, w trakcie kąpieli lub tuż po niej. By go wykonać, zaczynamy od naprzemiennego prysznica – ciepłego i zimnego. Zmiana temperatury sprawia, że krew lepiej krąży. Pod prysznicem szorstką gąbką lub specjalną rękawicą wykonujemy masaż pobudzający krążenie – należy przy tym pamiętać, aby zawsze kierować wykonywane ruchy w kierunku serca.

Istnieją także i inne metody, na przykład masaż bańką chińską

W tym celu należy przyssać bańkę do skóry. Bańkę przystawiamy do wybranej partii ciała (do ud czy pośladków), uciskamy dwoma kciukami jej wierzchołek i przyciskamy do ciała. Podciśnienie wytwarzane w bańce spowoduje jej przyssanie do skóry. Początkowo taki masaż może być bolesny, dlatego warto zacząć od masażu mniejszą bańką i stopniowo przechodzić do większej. Często zalecanym sposobem jest szczotkowanie, które pobudza układ limfatyczny do bardziej wzmożonej pracy. Dzięki temu z naszego organizmu usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Masaż (suchy lub mokry) przy pomocy szczotki stymuluje komórki i poprawia krążenie krwi, dzięki czemu pozbywamy się nagromadzonych w nich toksyn. Masaż ma na celu rozbicie tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach ciała i jej równomierne rozłożenie, dzięki czemu tzw. skórka pomarańczowa, czyli cellulit, staje się mniej widoczna. Masaż wykonujemy przy pomocy szczotki z naturalnego włosia, które nie będzie zbyt twarde i nie uszkodzi naskórka. Podczas zabiegu obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze i w kierunku serca. Rozpoczynamy od stóp, a dalej masujemy łydki, uda, pośladki i brzuch. Ten ostatni fragment masujemy delikatnymi, kolistymi ruchami. Podobnie postępujemy w przypadku rąk. Jeśli chodzi o preparaty antycellulitowe uważa się, że pełnią one rolę uzupełniającą, dopełniając aktywność fizyczną i odpowiednią dietę. W większości posiadają one w swym składzie kofeinę, wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, alg morskich, kasztanowca, bluszczu, pokrzywy, gorzkiej pomarańczy, a także polifenole i L-karnitynę. Ich głównym zadaniem jest zapobieżenie kumulowaniu się wody w organizmie, stymulacja ukrwienia skóry, pobudzenie wydalania toksyn i spalania tłuszczu. Dzięki nim efekty naszych wysiłków w dziedzinie ruchu i diety stają się szybciej widoczne. Specjaliści podpowiadają, by stosować je po wykonaniu peelingu całego ciała (na przykład kawowego), dzięki któremu wygładzimy naskórek, a znajdujące się w nich aktywne składniki wnikną w głębsze warstwy.

Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodz...
3492 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie.Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt ...
2994 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłuż...
2639 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet?W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwa...
2593 Odsłony
Na łamach magazynu naukowego „Journal of Personality and Social Psychology" badacze z University of British Columbia poinformowali, że wdychanie naturalnego zapachu partnera może p...
2461 Odsłony
Niskie temperatury na zewnątrz, przesuszone, gorące powietrze we wnętrzach, noszenie czapek oraz kapryśna i wietrzna aura sprawiają, że kondycja włosów po zimie pozostawia wie...
2396 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm