21 kwiatów, które możesz zjeść. Kolorowy zawrót głowy

kwiat-1

Czy można jeść kwiaty? Oczywiście − można. Ich spożywanie sięga tysięcy lat wstecz. Jedli je starożytni Grecy, Rzymianie i Chińczycy. Także współcześnie w wielu krajach chętnie dodaje się je do sałatek, deserów czy wypieków. Ściśle rzecz biorąc, sami też je dość często spożywamy, ilekroć sięgamy po brokuły, karczochy i kalafiory, które są niczym innym, jak kwiatami. Wiele kwiatów, które hodujemy w ogrodzie, możemy nie tylko wstawić do wazonu, ale również podać na talerzu. Nie dość, że jadalne kwiaty nie tylko oryginalnie się prezentują i urozmaicają smak posiłków, to jeszcze wiele z nich jest również bogatych w witaminy. Jeśli zasmakują nam kwiatowe potrawy, to powinniśmy pomyśleć też o założeniu ogródka kwiatowego. Można go zrobić niemal wszędzie: na działce, przy domu, w doniczkach na balkonie. Własny ogródek kwiatów jadalnych da nam pew­ność, co do ich pochodzenia i warunków uprawy, które wykluczają stosowanie nawozów chemicznych oraz środków ochrony roślin, a także bezpośrednią bliskość ruchliwych dróg.

Bratek ogrodowy
płatki mają łagodny smak. Dobry dodatek do serów i sałatek. Jest również doskonałym materiałem do deko­racji tortów i ciast.

Cukinia
jej kwiaty nadają się idealnie do smażenia. Zanurza się je w roztrzepanym białku jajka, obtacza w bułce tartej i parmezanie, a następnie smaży.

Hyzop lekarski
zarówno kwiaty, jak i liście mają subtelny aromat anyżu lub lukrecji.

Fiołki
są kwiatowe, słodkie i piękne jako ozdoba. Kwiaty można stosować w sałatkach i jako dekoracja deserów i napojów.

Fiołek trójbarwny
cudowne i pyszne kwiaty o subtelnym, miętowym smaku, doskonale nadające się do sałatek, makaronów, owoców i napojów.

Goździki
płatki są słodkie, po oderwaniu od podstawy. Kwiaty smakują jak ich słodki, pachnący aromat.

Hibiskus
popularny w herbacie hibiskus ma żywy i cierpki smak żurawiny, dlatego zaleca się, by jego płatki stosować z umiarem.

Lawenda
słodkie, pikantne i pachnące kwiaty dodają aromatu kruchym ciasteczkom i owocowym wypiekom.

Lilia
kwiaty są dość ostre, ale jej cytrusowy aromat również daje o sobie znać.

Lipa
małe kwiaty, biało-żółte, są cudownie pachnące i mają smak podobny do miodu. W przeszłości jej kwiatów dodawało się do herbaty jako lekarstwo.

Niecierpek
kwiaty mają słodki smak. Najlepiej wykorzystać je jako dekorację lub produkt do kandyzowania.

Mniszek lekarski
nazywany błędnie mleczem, mają miodowy smak, jeśli zrywane są wcześnie. Można je także dodawać do sała­tek lub robić z nich syropy i nalewki.

Nagietek
kwiaty nagietka są pieprzne, pikantne i ostre. Dodaje się je do sałatek, zup i sosów, do barwienia ryżu, masła i serów, którym nagietek nadaje piękny, złocisty kolor.

Nasturcja
jeden z najpopularniejszych jadalnych kwiatów. Ma lekko pikantny smak przypominający rzeżuchę. Nastur­cja to doskonała roślina sałatkowa.

Jaśmin
te bardzo pachnące kwiaty są używane jako dodatek do herbat. Można również używać ich w słodkich potra­wach, lecz oszczędnie.

Rumianek
mały i podobny do stokrotki. Jego kwiaty mają słodki smak i często są używane w herbacie. Alergicy muszą uważać, bo w większym stopniu mogą być narażeni na alergię na rumianek.

Róża
na początku trzeba usunąć białą, gorzką podstawę. Pozostałe płatki mają mocno perfumowany smak, idealny do pływania w napojach lub do dekorowania deserów i jako dodatek do różnych dżemów. Wszystkie róże są jadalne, a smak jest wyraźniejszy w ciemniejszych odmianach.

Rozmaryn
kwiaty smakują jak łagodniejsza wersja zioła.

Stokrotka pospolita
to idealny składnik do sałatek. Małe kwiatki dodaje się całe, z dużych obrywa się tylko płatki. Stokrotkami można także ozdabiać torty i słodkie desery.

Szałwia
kwiaty mają subtelny smak podobny do liści.

Werbena cytrynowa
drobne, białawe kwiaty przypominają cytrynę, świetnie się nadają na herbatę i jako dodatek do deserów.

Pamiętajmy, by nie jeść kwiatów, które zostały opryskane jakimkolwiek środkiem ochrony roślin, kwiatów pochodzących z kwiaciarni lub z centrów ogrodniczych czy miejskich parków. Należy być również bardzo ostrożnym w jedzeniu kwiatów przy takich dolegliwościach, jak ostry katar sienny, astma czy alergia. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy kwiat, który chcemy spożyć, jest na pewno jadalny, lepiej zrobimy, rezy­gnując z jego konsumpcji. Duża część kwiatów ogrodowych jest po prostu trująca (azalia, chryzantema, hor­tensja, konwalia, oleander, różanecznik), a ich zjedzenie może skończyć się komplikacjami pokarmowymi lub chorobą. Warto podkreślić, że wiele przepisów zaleca spożywanie jedynie płatków z pominięciem kwiato­wych słupków i pręcików. Trzeba również pamiętać, by stosować je z umiarem. Jadalne kwiaty mają stanowić raczej interesujący dodatek do posiłku, aniżeli jego podstawę.


Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12253 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8125 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7180 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5785 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5036 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4945 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm