Męskie problemy z płodnością

Mskie-problemy-
Niepłodność stała się w ostatnich dekadach jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Naukowcy definiują ją jako niepowodzenie w uzyskaniu ciąży po 12 miesiącach odbywania spontanicznych, niezabezpieczonych stosunków seksualnych. Z dostępnych danych wynika, że męski czynnik niepłodności dotyczy 13–45 proc. par, kobiecy zaś 30–71 proc. par, a zaburzenia obustronne występują u co najmniej 18 proc. Szacuje się, że w Polsce skala zjawiska jest zbliżona do tej obserwowanej w krajach zachodniej Europy i wykazuje stałą tendencję wzrostową. Oznacza to, że problem niepłodności może dotykać blisko 3 mln Polaków, czyli 15–20 proc. par będących w wieku prokreacyjnym, z których około 0,2–0,5 proc. wymaga leczenia z zastosowaniem metody in vitro.

Przyczyny niepłodności zdaniem specjalistów są złożone

Z jednej strony wskazuje się na rosnące tempo życia, przemęczenie, chroniczny stres, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek (papierosy, alkohol, kawa), z drugiej zaś niewłaściwą dietę, która może zaburzać równowagę hormonalną zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może dochodzić wówczas do cykli bezowulacyjnych u kobiet oraz pogorszenia się biologicznej jakości nasienia u mężczyzn. W przypadku panów niepłodność często polega na mechanicznym upośledzeniu zdolności wydostawania się plemników na zewnątrz bądź na zaburzeniach procesów ich powstawania i dojrzewania. Podobnie jak u kobiet, także i w ich przypadku, o niepłodności może decydować masa ciała, sposób żywienia, ilość przyjmowanych witamin, spożycie alkoholu, kofeiny, palenie tytoniu, przyjmowanie innych substancji aktywnych, zanieczyszczenia środowiskowe, infekcje, stany chorobowe, przyjmowane leki oraz historia zdrowotna rodziny.

Do najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn należą nieprawidłowe parametry nasienia, do których prowadzi wiele przyczyn, wśród nich bardzo wiele jeszcze nie do końca zbadanych

Mogą być zarówno pierwotne (wrodzone), jak i wtórne (nabyte, powstałe w trakcie życia). Jednak u blisko 50 proc. niepłodnych mężczyzn nie można ustalić jednoznacznej przyczyny niepłodności. Mówi się wtedy o niepłodności idiopatycznej, czyli samoistnej.

Do przyczyn pierwotnych niepłodności zalicza się:

1. Choroby podwzgórza lub przysadki mózgowej. Aby jądra prawidłowo funkcjonowały potrzebują stymulacji hormonami podwzgórzowymi i przysadkowymi. Niedobór tych hormonów lub jednego z nich powoduje, że u mężczyzny pojawia się niewydolność hormonalna jąder, czyli hipogonadyzm hipogonadotropowy. Może on pojawić się na różnych etapach życia chłopca, a później mężczyzny. Zawsze jest przyczyną niepłodności, jednak w zależności od tego, na którym etapie rozwoju się pojawi, towarzyszące mu objawy będą różne. Zaburzenia powstające w najwcześniejszym etapie życia płodowego prowadzą do wnętrostwa (niezstąpienie jąder) lub spodziectwa (niedrożność dróg moczowo-płciowych). W późniejszym wieku hipogonadyzm może prowadzić do braku wytrysku nasienia, braku wzwodu i ograniczenia popędu płciowego. Jedną z przyczyn hipogonadyzmu hipogonadotropowego jest genetycznie uwarunkowany zespół Kallmanna.

2. Choroby uwarunkowane genetycznie. Mukowiscydoza, prowadzi do niepłodności na skutek niedrożności nasieniowodów; zespół Kartagenera – rzadka choroba uwarunkowana genetycznie – upośledza funkcję komórek urzęsionych w tym plemników; zespół Klinefeltera – powoduje azoospermię, czyli całkowity brak plemników w nasieniu.


Do przyczyn nabytych niepłodności zalicza się:

1. Żylaki powrózka nasiennego. Krew zalegająca w obrębie powrózka nasiennego powoduje wzrost temperatury, która uszkadza proces produkcji plemników.

2. Skręt jądra, który jest przyczyną ostrego niedokrwienia jądra i niepłodności.

3. Urazy rdzenia kręgowego i choroby neurologiczne prowadzące do braku wzwodu (stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa).

4. Operacje przepuklin lub inne zabiegi odbywające się w sąsiedztwie jąder i nasieniowodów.

5. Zakażenia układu moczowo-płciowego zaburzające zarówno powstawanie plemników, jak i właściwości nasienia.

6. Świnka. U części chłopców, którzy ją przechodzą, może być powikłana z zapaleniem jąder, najądrzy, gruczołu krokowego, co prowadzi do niepłodności.

7. Przewlekłe zapalenie prostaty skutkujące zmniejszeniem objętości nasienia.

8. Choroby autoimmunologiczne i choroby ogólnoustrojowe: niedoczynność tarczycy, choroba Addisona, choroby wątroby, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, mocznica, choroby nowotworowe.

Co jeszcze może negatywnie wpływać na narastający problem obniżonej płodności u mężczyzn?

Specjaliści wymieniają następujące czynniki:

1. Ekspozycja na wysokie temperatury. Wysoka temperatura ma niekorzystny wpływ na funkcję jąder, dlatego należy unikać zbyt częstych wizyt w saunie, gorących kąpieli, obcisłej, nieprzepuszczającej powietrza bielizny i ubrań.

2. Promieniowanie urządzeń elektrycznych związane na przykład z długotrwałym trzymaniem laptopa na kolanach.

3. Dieta, używki, stres, złe odżywianie, alkohol, papierosy znacznie osłabiają potencjał rozrodczy. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej stanowią poważny czynnik mogący wpływać na jakość nasienia.

4. Wiek. Niestety z wiekiem obniża się potencjał rozrodczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Należy pamiętać, że również u mężczyzn z upływem czasu dochodzi do pogorszenia czynności plemników i pogorszenia płodności. Wprawdzie termin andropauza nie jest tak powszechnie stosowany w odniesieniu do mężczyzn, jak menopauza w przypadku kobiet, nie wolno jednak zapominać, że z każdym rokiem życia następuje pogorszenie funkcji jąder, obejmujące również zmniejszenie produkcji testosteronu. Wraz z wiekiem pogarszają się parametry nasienia, w tym jego objętość oraz ruchliwość i morfologia plemników. Osłabione, mniej żywotne plemniki gorzej radzą sobie z zadaniem, jakie muszą spełnić w drogach rodnych kobiety. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej i ciąży. Badania donoszą, że szanse poczęcia zmniejszają się o 3 proc. na każdy rok życia mężczyzny. Średni czas oczekiwania na dziecko, gdy partnerzy mają po 25 lat, wynosi pół roku. W przypadku gdy wiek kobiety to 25 lat, a mężczyzny 45 lat, para oczekuje na dziecko około trzech lat.

Od dłuższego czasu naukowcy poszukują sposobów na rozwiązanie problemu męskiej niepłodności na drodze suplementacji

W 2015 roku zespół badaczy z Uniwersytetu w Cambridge ogłosił, że przyjmowanie likopenu poprawia o 50 proc. działanie komórek śródbłonka, tzn. wewnętrznej warstwy naczyń krwionośnych, u osób cierpiących na choroby naczyniowe. Obecnie badania wykazują skuteczność likopenu w walce z męską niepłodnością. Likopen, czyli związek z grupy karotenów, stanowi naturalny pigment obecny w roślinach i u zwierząt. Występuje on obficie w pomidorach, jak również w przepękli indochińskiej, gujawie, melonach oraz innych czerwonych owocach, takich jak arbuzy, czerwone grapefruity, owoce dzikiej róży. Co ciekawe, najwięcej dobrego likopenu znajduje się w przetworzonych pomidorach, m.in. w soku, ketchupie, przecierze i sosie pomidorowym. W przeciwieństwie do wielu roślin pomidory im dłużej są duszone, tym więcej go zyskują. Ponieważ likopen jest jednym z przeciwutleniaczy, posiada właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim przed rakiem. Teraz okazuje się, że poprawia również parametry nasienia. Dowiedziono także, że mężczyźni z niepłodnością immunologiczną cechują się znacząco niższymi stężeniami likopenu w nasieniu, zaś doustna suplementacja likopenu poprawia parametry dotyczące jakości i koncentracji nasienia. Istnieją więc przesłanki, by uznać, że doustna terapia likopenem może pozytywnie wpływać na poprawę ruchliwości i stężenia plemników, a także na lepszą morfologię nasienia.

Należy jednak zaznaczyć, że na obniżenie płodności wpływ mają również czynniki innego rodzaju

Nadmierna lub niedostateczna masa ciała wpływa na ilość i jakość nasienia oraz stężenie testosteronu. Wyniki duńskich badań przeprowadzonych wśród zdrowych, młodych mężczyzn bez problemów z płodnością wykazały, że wskaźnik masy ciała (BMI, body mass index) ponad 25 kg/m2 wiązał się z obniżoną jakością nasienia. Dowiedziono, że wartość BMI była proporcjonalnie związana ze stężeniem estradiolu i odwrotnie proporcjonalnie związana ze stężeniem testosteronu we krwi. W badaniach zespołu prof. Braga wykazano, że na jakość nasienia negatywnie wpływały nadmierna masa ciała, spożycie alkoholu i czerwonego mięsa, pozytywnie zaś — wysokie spożycie zbożowych płatków śniadaniowych oraz owoców.  Na męską płodność może wpływać również ilość i jakość spożywanych tłuszczów. W badaniach na zwierzętach z zaburzeniami lipidowymi spadek masy ciała osiągnięty dzięki diecie niskotłuszczowej i ruchowi fizycznemu w efekcie przyniósł spadek stężenia cholesterolu całkowitego, poprawę tolerancji glukozy, ale również wzrost jakości i ilości nasienia, w tym poprawę morfologii plemników (mniejsza ilość uszkodzeń struktury DNA). Stąd wniosek dla mężczyzn borykających się z niepłodnością oraz niską jakością nasienia: konieczna jest rezygnacja z diety wysokotłuszczowej i wysokocholesterolowej, a także zastąpienie jej pokarmem bogatym w tłuszcze jedno- i wielonienasycone oraz zastosowanie suplementacji kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Badania wskazują też na niższe stężenie witaminy E i C w organizmach mężczyzn cierpiących na zaburzenia płodności. Podobnie jest w przypadku niedoboru cynku, który znajduje się szparagach, ziemniakach, grzybach, jajach, rybach (śledzie) i kiełkach zbóż.  Jak widać, duże znaczenie w walce z niepłodnością ma nasz styl życia i dieta. Obniżenie tempa, eliminacja stresu, ruch fizyczny, zdrowe odżywanie i uzupełnienie brakujących witamin i minerałów – te zalecenia zastosowane razem mogą przynieść pożądane rezultaty. Najważniejsze, by doświadczając problemu zdrowotnego, zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12255 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8125 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7180 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5785 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5036 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4945 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm