Poród naturalny krok po kroku

AdobeStock_2464792_20210228-202129_1

Poród naturalny to doświadczenie owiane tajemnicą. Żadna kobieta przygotowująca się na to wydarzenie nie wie do końca, co ją czeka. Opisywane przez kobiety doznania są skrajnie różne, więc trudno wypracować spójny i wiarygodny scenariusz porodu. W tym artykule postaramy się pomóc w usystematyzowaniu wiedzy i przedstawić krok po kroku, co czeka ciężarną w tym kulminacyjnym momencie.

Wielkie przeżycie, wielka niewiadoma

Zwykle to, co nieprzewidywalne i nieznane napawa nas największym lękiem. Dlatego bardzo ważne, aby kobieta oswoiła się ze świadomością, co ją czeka.

Pierwsze skurcze czy to już akcja porodowa?

Spokojnie, poród się powoli zaczyna. Należy szykować się do podróży do szpitala. Jednak bez pośpiechu. Poród nie przebiega błyskawicznie, jest to proces, który ma swoje fazy, a każda z nich potrzebuje czasu. Od pierwszych skurczy do pełnego rozwarcia mija kilka – bywa, że kilkanaście – godzin. Organizm kobiety musi się przygotować, macica swobodnie rozewrzeć, a jej szyjka skrócić. W przeciwnym razie poród naturalny nie będzie możliwy. Warto przed wyjazdem do szpitala, jeśli nie odeszły wody, wziąć kąpiel, pójść na krótki spacer, poćwiczyć na piłce. Jednym słowem należy się odprężyć. Takie aktywności pomagają także usprawnić i przyspieszyć akcję porodową. Kiedy skurcze zaczynają być dłuższe i częstsze, mniej więcej co pięć minut, oznacza to, że pozostały nam najmniej dwie godziny, aby dotrzeć do szpitala.

Wody płodowe jak je rozpoznać?

Nie spodziewajmy się, że nastąpi filmowe chluśnięcie i pojawi się wyraźna kałuża pod nogami rodzącej kobiety. Pęcherz płodowy pęka bezboleśnie i można tego nie zauważyć. Kolor wód jest przeważnie słomkowy lub przeźroczysty. Gdy wody mają zielonkawy odcień, znaczy to, że mogą pojawić się komplikacje i należy natychmiast udać się do szpitala lub zadzwonić na pogotowie.

Ujście wód płodowych daje nam także znak, że poród zaczyna się na dobre, więc bez względu na ich kolor lepiej jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

Brak wód płodowych

Bywają sytuacje, gdy pęcherz płodowy pęka dopiero w momencie całkowitego otwarcia szyjki. Zdarza się też tak, że pozostaje on w całości nienaruszony aż do narodzin dziecka. O takim noworodku mówi się, że jest „w czepku urodzony", czyli że będzie miał w życiu dużo szczęścia. Położna przebija pęcherz dopiero w finalnej chwili akcji porodowej.

Ile trwa poród?

Zakładając, że szyjka macicy rozwiera się średnio jeden centymetr w ciągu godziny, to na pełne rozwarcie trzeba będzie poczekać około 10 godzin. Następnie zacznie się faza parcia trwająca zazwyczaj do dwóch godzin, w wyniku której urodzi się dziecko oraz łożysko. W przypadku wieloródek czas wszystkich etapów jest nieco skrócony.

Trzeba się uzbroić w cierpliwość i nastawić na maraton różnych doznań zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto mieć na uwadze, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem i poród może zakończyć się cesarskim cięciem. Zdarza się tak najczęściej, kiedy tętno dziecka słabnie.

Co czeka kobietę w szpitalu?

Wiele kobiet przyjeżdża do szpitala od razu, gdy poczuje pierwsze skurcze. Mogą być odesłane do domu, jeśli podczas badania ginekologicznego okaże się, że rozwarcie jest zbyt małe, na przykład „na palec", czyli mniej więcej jeden centymetr. Powrót na porodówkę powinien nastąpić po kilku godzinach, po rozpoczęciu się szybszych i intensywniejszych skurczy.

Formalności przed porodem

Po przyjeździe do szpitala należy zająć kolejkę na izbie przyjęć oddziału położniczego. O ile nie ma poważnych dolegliwości, jak na przykład krwawienie, bardzo silny ból lub poród w fazie parcia, kobieta nie zostanie przyjęta poza kolejnością.

Każda przyszła mama powinna okazać niezbędne dokumenty, czyli dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań i oryginał badania grupy krwi.

Zanim rodząca trafi na oddział, zostaje zbadana przez ginekologa, który sprawdzi jej stan ogólny oraz jak postępuje akcja porodowa. Pacjentka musi także odpowiedzieć na podstawowe pytania, takie jak: od kiedy występują skurcze, jak często i jak długo trwają. Może także paść pytanie, czy odczuwalne są ruchy dziecka.

Po badaniu ginekologicznym podłączane jest KTG, by sprawdzić czynność sercową dziecka oraz skurcze macicy. Położna zmierzy również ciśnienie tętnicze oraz temperaturę.


Opieka na porodówce

Zanim wszystko zacznie się na dobre, kobieta czeka na odpowiednie rozwarcie. Jeśli ma fachową położniczą opiekę, powinna być rozmasowana w kroczu i posmarowana medycznym lubrykantem. Istnieje też możliwość porodu w wodzie, to znaczy w baseniku lub dużej wannie. Niestety w takim przypadku kobieta nie otrzyma znieczulenia zewnątrzoponowego. Pacjentki mogą także posiłkować się gazem rozweselającym , który w prawdzie nie rozwesela, ale redukuje napięcie i stres. W fazie parcia oprócz położnej zazwyczaj pojawia się lekarz, a nawet kilku. Dziecko przywita na świecie także neonatolog oraz pielęgniarka położnicza.


Co zabrać do szpitala i czy wolno jeść w czasie porodu?

Na pewno czegoś zapomniałaś, jednak pamiętaj, że w szpitalu dostępne są najpotrzebniejsze artykuły higieniczne i zazwyczaj funkcjonuje sklepik, w którym można coś dokupić. Warto wziąć ze sobą sporą ilość kanapek z lekkostrawną zawartością, wodę i zdrowy proteinowy batonik. Jeśli akcja porodowa przebiega prawidłowo i nie ma zagrożenia cesarskiego cięcia, a personel medyczny wyraża zgodę, to możesz coś zjeść. Po porodzie zarówno kobieta, jak i jej partner, chętnie skorzystają z przygotowanego zawczasu prowiantu.

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12137 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8090 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7072 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5776 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5015 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4930 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm