Ból kolana

Bl-kolana

To najczęściej następstwo urazu oraz kontuzji powstałych w wyniku upadku lub wypadku komunikacyjnego. 

Tego rodzaju dolegliwość stanowi dość typową przypadłość rowerzystów i biegaczy. Ale nie tylko. Ból w stawie kolanowym dotyka także osoby z nadwagą lub w star­szym wieku. Zależnie od rodzaju i zakresu uszkodzeń może mieć on charakter ostry lub przewle­kły, występować pod kolanem, z tyłu lub z przodu kolana. Istotne jest również, czy ból występuje w trakcie ruchu, w czasie zgina­nia lub kucania. Same przyczyny bólu kolana są zróżnicowane. Nader często są one wynikiem przeciążenia będącego efektem aktywności sportowej lub przebywania przez dłuższy czas w niewygodnej, nienaturalnej pozycji. Wbrew pozorom przeciążenie kolana nie dotyczy jedynie osób intensywnie uprawiających sport. Może do niego dochodzić rów­nież u osób wykonujących pracę biurową, pracujących przy taśmie produkcyjnej czy przebywających przez długi czas w pozycji stoją­cej, na przykład u sprzedawców, ochroniarzy, fryzjerek, hostess. Ból może dotyczyć zarówno mię­śni, jak i tkanek miękkich wokół kolana. Dość powszechną przy­czyną dolegliwości związanych z kolanami są choroby zwy­rodnieniowe, nadwaga, zmiany reumatyczne.

Przeciążenie może dotknąć każdego z elementów stawu: mięśni, wiązadeł, torebki stawowej, chrząstki, łąkotek, kaletek maziowych. Może być powodem bólu i dys­komfortu podczas ruchu, a także stanu zapalnego i ograniczenia zdolności do poruszania. Mogą pojawić się również obrzęk i zasi­nienie. Dotyczy to zwłaszcza urazów zginaczy kolana znajdu­jących się poniżej pośladka (mię­sień dwugłowy uda, półbłoniasty i półścięgnisty). Mięśnie te mogą ulec nadwyrężeniu, niedokrwie­niu, przykurczeniu albo zapale­niu z powodu przetrenowania, niedostatecznego rozciągnięcia, stłuczenia lub naderwania.

Ból kolana może pojawić się zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas wysiłku. Jego umiejscowienie z reguły jest wskazówką do zidentyfikowania problemu. 

Jeśli pojawia się z tyłu, jego częstą przyczyną bywają zmiany reuma­tyczne, które prowadzą do zaniku mięśnia czworogłowego uda i przykurczu zgięciowego stawu. Zapalenie stawu kolanowego nie­rzadko jest powiązane z pojawie­niem się torbieli pod kolanem, w której zbiera się płyn stawowy.

Inna możliwa przyczyna bólu w kolanie to choroba zwyrodnieniowa, czyli gonartroza będąca wynikiem zaniku chrząstki stawowej wskutek jej ścierania.
Wraz z jej utratą powstają narośle kostne, które ocierając się o sie­bie generują ból. Ból ten ma miej­sce podczas dłuższego chodze­nia, klękania, kucania. Z czasem może towarzyszyć mu usztywnie­nie stawu i osłabienie mięśni.

Ból pod kolanem ma z reguły związek z aktywnościami w rodzaju biegania, jazdy na rowerze, narciarstwa, gry w tenisa. Tak zwane kolano biegacza jest schorzeniem dotykającym staw rzepkowo-udowy na skutek zmian przeciążeniowych i sil­nego przypierania rzepki do kości udowej. W takim wypadku ból może pojawić się z przodu kolana, z boku rzepki, by w końcu przenieść się na tył stawu. Oprócz dyskomfortu towarzyszącego zgi­naniu, w stawie może pojawić się odgłos trzeszczenia i uczucie blo­kady wewnątrz stawu. Ból pod kolanem bywa także kon­sekwencją przebiegu typowych dla stawu chorób. Takim scho­rzeniem jest torbiel podkolanowa Bakera. Ma ona postać małego, wypełnionego płynem guzka pojawiającego się pod kolanem. Bólowi towarzyszy wówczas obrzęk kończyny, zaczerwie­nienie i ocieplenie skóry pod stawem.

Ból występujący podczas zginania stawu kolanowego jest charakterystyczny dla chondromalacji rzepki, czyli rozmiękania chrząstki stawowej pokrywającej rzepkę.
To również wynik nadmiernej aktywności fizycznej. W takim przypadku ból lokalizuje się z przodu i promieniuje do innych okolic kolana.

Bolesność stawu kolanowego może również wynikać z zapalenia torebki stawowej.
Zapalenie to pojawia się zwykle w następstwie wcześniejszych urazów, długotrwałego unieru­chomienia lub schorzeń, takich jak reumatyzm, cukrzyca zabu­rzenia układu krążenia.

Inną chorobą jest zapalenie kaletki maziowej. Dochodzi do niej na skutek podrażnienia skutkującego pogrubieniem i gromadzeniem się płynu maziowego w stawie kolanowym. W takim przypadku ból może promieniować na cały staw i dalej wzdłuż kończyny dolnej.

Czasem jednak właściwa przyczyna problemów z kolanem leży zupełnie gdzie indziej.
Ból kolana mogą wywoływać na przykład schorzenia stopy (płaskostopie, zapalenie rozcię­gna podeszwowego), schorzenia stawu biodrowego (wady wro­dzone, zespół mięśnia gruszko­watego) lub problemy z kręgosłu­pem (dyskopatia, spondyloza).

Jak zatem możemy ochronić staw kolanowy przed urazami? 

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, tak aby nie obciążać stawów zbędnymi kilogramami. Warto wzbogacić jadłospis o pro­dukty zawierające żelatynę, która sprzyja produkcji kolagenu. Jeśli trenujemy, powinniśmy skorzy­stać z porady instruktora, który pokaże nam prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Pamię­tajmy, by trening poprzedzała rozgrzewka, a kończyło rozcią­ganie mięśni. Aby zmniejszyć obciążenie stawu kolanowego w trakcie ćwiczeń, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie polecane przez ortope­dów i fizjoterapeutów.
Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12137 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8091 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7077 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5777 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5016 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4931 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm