Filozofia kolorów czyli jaka barwa pomieszczenia odzwierciedli Twoją osobowość?

AdobeStock_305992400-h_20210601-143344_1

Mówi się, że pewne kolory są „smutne", „przygnębiające" lub zbyt intensywne aby malować na nie ściany w domu. Czy to kwestia obowiązującej mody? Tradycji? A może barwy pomieszczeń mają na nas realny wpływ? Psychologia barw to niedoceniana dziedzina, którą możemy wykorzystać aby poprawić sobie nastrój lub polepszyć koncentracje przebywając w domu. Kolor naszego wnętrza powinien mieć zbawienny wpływ na nasz ogólny stan psychiczny i relacje rodzinne. Istotne jest także aby przestrzeń, w której przebywamy była odpowiednio doświetlona, najlepiej naturalnym lub ciepłym i neutralnym światłem. Nie należy zapominać także o czystości pomieszczeń. Schludne ściany, bez plam i osadów oraz powietrze wolne od kurzu także przyczynią się do poprawy naszej kondycji psychicznej.

Jeśli będziemy w lepszych nastrojach, poczujemy chęć do wzmożonej aktywności fizycznej, twórczego działania oraz kontaktów towarzyskich. Te elementy naszego życia mają kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Zatem nie bagatelizujmy trendu aby dążyć do osiągnięcia psychicznego dobrostanu. Pozornie nieistotne kwestie doboru koloru ścian w naszym mieszkaniu mają rzeczywisty wpływ na to jak się czujemy. Psychologia kolorów podpowie nam po jakie odcienie sięgnąć żeby pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Z uwagi na epidemie koronawirusa covid-19 więcej czasu niż do tej pory spędzamy w czterech ścianach naszych domów. Praca i szkoła zdalna; zakupy przez internet, ograniczone kontakty towarzyskie; brak dostępu do kin, teatrów, muzeów a nawet restauracji, sprawia że czujemy się wyizolowani, zdemotywowani i popadamy w rutynę życia w zamknięciu. Oczywiście znajdą się i tacy, którzy doceniają ten czas i delektują się tzw. slow life. Bez względu na to czy obecna sytuacja jest dla nas źródłem niepokoju czy wymarzaną odskocznią od rzeczywistości to dobry moment na zmiany w naszych wnętrzach. Środowisko w jakim na co dzień przebywamy może mieć wpływ na nasz rozwój w pracy czy wyniki w nauce. Oddziałuje na poziom stresu, pobudzenia oraz to czy jesteśmy w stanie się w pełni zrelaksować i zregenerować.

Feng shui kolorów

Feng shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne feng shui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich.

Feng shui wywodzi się z Chin i jego stosowanie miało na celu zbliżenie sztucznego otoczenia człowieka do tego występującego naturalnie i tym samym osiągnięcie harmonii. "Feng" i "Shui" oznaczają wiatr i wodę. Właśnie te elementy mają zapewnić, nie tylko dobre zdrowie i powodzenie, ale także ochronę przed nieprzyjaznymi duchami.

Stare zasady Feng Shui, nauczają że właściwy układ pomieszczeń wpływa na samopoczucie oraz nasze nastawienie do świata. Zapewnia także prawidłowe odbieranie natury i ludzi oraz tworzenie z nimi relacji opartych na szacunki i empatii. Kolory uzewnętrzniają pięć żywiołów Feng Shui: ziemię, wodę, ogień, drzewo oraz metal.

Biały

Biel wprowadza spokój i harmonie, jest to neutralna barwa dająca domownikom swobodę i zapewniająca otwartość dla gości, idei oraz twórczej energii. Biel, kojarzona z czystością, niewinnością i spokojem, jest idealnym tłem dla bardziej wyrazistych elementów wnętrza np. dzieł sztuki, bujnych roślin czy ozdobnych mebli. Sprawi, że przestrzeń nie będzie „przeładowana", pozostanie lekka i elegancka.

Biel należy do zrównoważonego żywiołu metalu, dlatego stosuje się ją w pomieszczeniach przeznaczonych do kontaktów międzyludzkich. Biel łączona jest także z energią yang, która wpływa na otwartość i energiczność. Jednak barwa ta używana w nadmiarze, szczególnie w dużych i wysokich wnętrzach może potęgować poczucie izolacji i samotności.

Czerwony

Czerwień reprezentuje żywioł ognia. Jest to pełen energii i siły kolor, który kojarzymy z emocjami i gwałtownymi uczuciami. Symbolizuje także siłę, odwagę i dynamizm. W wnętrzach należy być ostrożnym z wykorzystywaniem czerwieni. Może ona bowiem prowokować stany napięcia, potęgować stres i agresje.

Przestrzenie, w których wykorzystywana jest czerwień odbieramy jako bardziej prestiżowe i luksusowe. Dlatego z tym kolorem często spotkamy się w hotelach i restauracjach oraz przy wręczaniu nagród, premierach i bankietach – czerwony dywan.

Wielopłaszczyznowa żywiołowość czerwonego ma wpływ nie tylko na sfery związane zprestiżem, karierą ale i namiętnością oraz intensywnością uczuć. Dlatego czerwień bywa używana w sypialniach, nie tylko w kontekście ścian ale i obić mebli, zasłon itp. Jednak należy pamiętać, że ognista czerwień pobudza, może zatem powodować kłopoty ze snem i osiągnieciem stanu relaksu.

Niebieski

W filozofii Feng shui niebieski należy do żywiołu wody, czyli jednego z filarów tej starożytnej praktyki. Niebieski symbolizuje spokój, równowagę, czystość oraz anielskość. Kojarzony jest ze świeżością i oczyszczeniem. Niebieski to kolor szlachetny, używa się go dla podkreślenia poczucie zaufania i bezpieczeństwa. Niebieskie przestrzenie ułatwiają proces wyciszenia i regeneracji. Dlatego tak często spotkamy tą barwę w placówkach opieki medycznej, miejscach kultu religijnego oraz salonach odnowy biologicznej i na basenach.

Niebieski używany jest w pokojach dziecinnych, sypialniach, dziś już rzadziej w łazienkach. Pomaga w odprężeniu, a co za tym idzie wspomaga spokojny, głęboki sen.

W języku angielskim funkcjonuje idiom "feeling blue", oznacza, że mamy lekko przygnębiający nastrój. Okazuje się, że faktycznie nadużywanie niebieskiego we wnętrzach sprawia, że możemy poczuć się otępiali, zmęczeni, pozbawieni energii i popaść w melancholie.

Zielony

Zieleń reprezentuje świat przyrody i harmonię ze światem natury. Zielony pochodzi od żywiołu drewna. Ma wprowadzić do wnętrz: nowe życie, witalność, zdrowie, a także sprzyjać wzrostowi i regeneracji. Energetyczna moc świeżej zieleni jest odpowiednia dla pokoju przeznaczonego na naukę czy pracę intelektualną. Ciemna zieleń, butelkowa czy lekko przygaszona dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie możemy się wyciszyć np. bibliotekach, sypialniach czy werandach.

Obecnie zieleń modna jest także w salonach, wzbogacona obfitą roślinnością i nastrojowym oświetleniem może przybliżyć nam klimat czarodziejskiego ogrodu lub prywatnej dżungli.

Żółty

Żółty jest kolorem słońca, złota i boskości. Reprezentuje światło i szczęście. Żółty kojarzymy z latem, łanami zbóż, piaskiem plaży i kolorem letnich kwiatów oraz egzotycznych owoców. Żółte odcienie we wnętrzach tworzą pozytywną i niezwykle przytulną atmosferę. Okazuje się, że jest to barwa sprzyjająca twórczości, w tym kulinarnej i budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. Sprawdzi się świetnie w kuchni czy jadalni, gdzie wraz z rodziną i przyjaciółmi spożywamy posiłki. Dodatkowo żółty zaostrza apetyt, natomiast jego cieplejsze odcienie, wpadające w pomarańcz, sprzyjają dobremu trawieniu.

Rozbielone odcienie żółci są dla nas przyjaznym, neutralnym tłem życia. Sprawiają, że pomieszczenia się ocieplają, jednocześnie nie będąc dla nas zbyt aktywnymi.

Fioletowy

Fioletowy często określany jest mianem "królewskiego" koloru, w naturze występuje rzadko i najczęściej kojarzy nam się z piórami pawia czy kwiatami lawendy. Według Feng shui ciemne tony fioletu nawiązują do władzy, bogactwa, magii i aury tajemniczości. Barwa ta jest wypadkową spokojnego błękitu i ognistej czerwieni. Fiolet symbolizuje powodzenie, szlachetność i obfitość, dlatego nie bójmy się dodać go do naszych wnętrz. Lekki odcień fioletu sprawdzi się w sypialni wprowadzając nuty intymności i namiętności.

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12248 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8122 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7173 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5785 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5035 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4945 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm