Jak najlepiej wykorzystać możliwości dziecka

AdobeStock_12454116_20210630-200523_1

Każdy chce wychować zdrowe i zdolne potomstwo. Czy jednak mamy wpływ na sukces naszych dzieci? Czy potrafimy odkryć drzemiące w nich talenty i je skutecznie rozwijać?

Talent rozumiemy jako pewną zdolność czy predyspozycję, nie zawsze jest to dar w postaci słuchu absolutnego lub umiejętności wykonywania skomplikowanych matematycznych obliczeń w pamięci. Talent może się przejawiać w wybitnym rozumieniu zwierząt, w łatwości zaprzyjaźniania się i utrzymywania pozytywnych relacji z ludźmi, we wrażliwości na kolory lub snuciu fantastycznych opowieści. Istotne jest zatem uważne obserwowanie naszych wychowanków i wczesne rozpoznanie, w czym nasze dziecko jest dobre i co lubi robić. Odpowiednio rozwijany talent może zaważyć na późniejszym dorosłym życiu, stać się bazą dla późniejszego zawodowego sukcesu naszego malucha.

Mówi się, że sukces to 1 proc. talentu i 99 proc. pracy, i jest w tym powiedzeniu dużo prawdy. Bo talent łatwo zmarnować. Jeśli nie pomożemy go rozwijać, nie wykażemy uważności i nie zachęcimy dziecka do ćwiczeń, pozostanie jedynie potencjałem. Nie znaczy to jednak, że należy eksploatować zasoby potomka bez umiaru i posyłać go na wszelkie możliwe lekcje oraz grupy zainteresowań. Takie dziecko najczęściej po pewnym czasie czuje się przytłoczone i zniechęcone. Nie ma czasu na kreatywne nudzenie się, eksperymentowanie i zwykłe przyglądanie się światu. Dodatkowo w pewnym momencie podnosi bunt i odmawia uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, a zmuszane do nich zaczyna przejawiać niechęć. Dlatego ważne jest, aby zachować umiar i ostrożnie wyznaczać priorytety.

Dla dziecka najważniejszy jest zrównoważony rozwój uwzględniający wszystkie aspekty funkcjonowania – fizyczny, emocjonalny, intelektualny i duchowy – zatem nie skupiajmy się tylko na jednym z tych obszarów. Jeśli nasze dziecko jest wybitnym pianistą, najprawdopodobniej spędzi resztę życia pochylone nad czaro-białą klawiaturą. Postarajmy się, aby miało też nawyk uprawiania sportu, umiało być empatyczne i potrafiło cieszyć się też czymś poza muzyką. Zapewnimy mu w ten sposób równowagę życiową, która decyduje nie tylko o sukcesie, ale także o subiektywnym poczuciu szczęścia.

Budowanie w naszym wychowanku rezyliencji jest w naszych skomplikowanych czasach równie ważne, jak osiąganie sukcesów w nauce. Rezyliencja to umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami. Należy pokazywać dzieciom, że niepowodzenia są naturalne, zdarzają się każdemu, należy je oczywiście przeanalizować i wyciągnąć wnioski, ale potem trzeba ruszyć dalej. Bardzo dobrze uczą tego sporty drużynowe, grupa świętuje sukcesy, ale też wspiera się, gdy przychodzą porażki.

Czy to kres talentu?

Kiedy dziecko chce zrezygnować z jakieś aktywności, większość rodziców nie wie, jak w takiej sytuacji należy postąpić. Czy pozwolić na to dziecku, czy wręcz przeciwnie – dopingować do kontynuacji wybranego zajęcia. Pedagog Łukasz Rynkowski, który jest bardzo doświadczony w pracy z dziećmi, radzi, aby zastosować się do kilku prostych zasad:

  • Nie zmuszaj! Uparty rodzić może zabić radość i spontaniczność twórczego działania.
  • Daj dziecku prawo do zmiany zdania. Niech próbuje nowych rzeczy. Na ostateczne decyzje będzie miało całe dorosłe życie.
  • Zastosuj metodę „do trzech razy sztuka". Jeżeli dziecko jest gotowe zrezygnować, poproś, aby spróbowało podejść do aktywności trzy razy, bo początki zazwyczaj bywają trudne.
  • Daj dziecku czas. Pozwoli mu to poznać swoje potrzeby i zdolności. Samopoznanie jest długim procesem.
  • Zapytaj dziecko, czy potrzebuje od ciebie pomocy, na przykład w dopilnowaniu terminów. Bądź gotowy do pomocy, ale nie nachalny.
  • Wspieraj i doceniaj. Bądź na wszystkich wystawach, koncertach, recytacjach, meczach swojego dziecka. Okazuj zaangażowanie i dumę, bo to doskonała motywacja do dalszego działania.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://estrefazdrowia.pl/

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
7169 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
5572 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
4549 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
4086 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4040 Odsłony
Na łamach magazynu naukowego „Journal of Personality and Social Psychology" badacze z University of British Columbia poinformowali, że wdychanie naturalnego zapachu partnera może pomóc kobietom rozład...
3899 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm