Jak powstaje męski homoseksualizm

AdobeStock_10481796_20210801-211700_1

Badacze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego w naturze dochodzi do zachowań homoseksualnych i skąd bierze się zainteresowanie osobami tej samej płci. Rozwiązanie tajemnicy jest zapewne jeszcze przed nami, bo choć homoseksualizm nie jest nowym zjawiskiem, to naukowcy zaczęli rzetelne badania nad nim niespełna 30 lat temu. Wcześniej nawet świat nauki uważał homoseksualizm za zaburzenie, które można, a nawet trzeba, poddawać terapii.

Teorii na temat źródeł homoseksualizmu było i jest wiele. Jedną z bardziej znanych hipotez jest ta zakładająca, że orientacja wykształca się poprzez sytuację rodzinną oraz wczesne doświadczenia seksualne. To dlatego wielu psychologów upatrywało przyczyn męskiego homoseksualizmu w nieprawidłowej relacji syna z zaborczą i dominującą matką oraz z wycofanym, nieobecnym ojcem. Inną przyczyną tworzenia się orientacji homoseksualnej u chłopca miało być doświadczenie molestowania seksualnego lub przedwczesna inicjacja z osobą tej samej płci.

W 1991 roku Simon LeVay odkrył, że u mężczyzn homoseksualnych, którzy zmarli na AIDS, ilość neuronów w pewnym rejonie podwzgórza (jądrach śródmiąższowych przedniego podwzgórza) jest o około 50 proc. mniejsza niż u heteroseksualnych. To dało mu podstawy, aby wysnuć wniosek, że orientacja uwarunkowana jest biologicznie a nie psychologicznie.

W 1993 roku dr Dean Hamer, genetyk z National Cancer Institute, potwierdził przypuszczenia Simona LeVaya, dowodząc, że homoseksualizm jest dziedziczony. Zauważył on, że 10 proc. homoseksualnych mężczyzn ma brata o takiej samej orientacji. Jest to stosunkowo duży odsetek, biorąc pod uwagę, że geje stanowią jedynie 3 proc. męskiej populacji.

Jeśli przyjmiemy, że istnieją geny odpowiedzialne za homoseksualizm, to obserwacja rodzeństwa, w szczególności bliźniaków jednojajowych, u których prawdopodobieństwo, że obaj będą gejami jest małe, doprowadziła do bardziej zaawansowanych badań nad tym zagadnieniem. Naukowcy uznali, że nie tylko geny, lecz sposób ich działania determinują homoseksualną orientację.

Wiadomo, że aktywność genów jest zależna od wielu czynników, w tym substancji chemicznych takich jak hormony (na przykład hormon stresu), zanieczyszczenia środowiska, pewne związki znajdujące się w pożywieniu itp. Aby wytłumaczyć ten mechanizm w bardziej zrozumiały sposób, możemy przytoczyć przykład osoby, u której rodzinie nie występował nowotwór płuc, jednak ona sama po latach palenia papierosów zapada na tę chorobę. Substancje zawarte w papierosach uaktywniają fragmenty genomu, które pobudzają rozwój nowotworu.

Następną ciekawą zależnością, która ma potwierdzać biologiczne podłoże homoseksualizmu są obrazy mózgu przedstawicieli różnych orientacji. Za sprawą pozytonowej tomografii emisyjnej uzyskano obrazy, na których widać, że mózg, którego prawa półkula była większa, jest charakterystyczny dla lesbijek i heteroseksualnych mężczyzn. Natomiast u heteroseksualnych kobiet i homoseksualnych mężczyzn obie połówki były równej wielkości.

A według teorii ewolucji, czemu ma służyć męski homoseksualizm? 

Nasuwa się stwierdzenie, że jest wbrew naturze. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. W świecie zwierząt tego typu relacje są obecne wśród większości gatunków. Według badaczy służy on wzmożonej dbałości o potomstwo. Bezdzietne osobniki, które jednocześnie charakteryzują się większą łagodnością, są niezwykle pomocne w opiece nad dziećmi.

Wśród wspólnot ludzkich takim przykładem jest społeczność wyspy Samoa na Oceanie Spokojnym. Mężczyźni homoseksualni są tam akceptowani i doceniani. Bardzo często pomagają rodzinie w opiece nad siostrzeńcami i bratankami. Angażują się w wychowanie i edukację dzieci, a także starają się wspierać je finansowo, aby miały jak najlepsze warunki rozwoju.

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12278 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8133 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7211 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5788 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5041 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4948 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm