Leczenie igłami

akupunktur_20210630-193452_1

Akupunktura jest jedną z najstarszych metod terapii i wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Pozostaje ona w zgodzie z filozofią Wschodu, która opisuje dwie uzupełniające się siły jang i jing. Utrzymanie ich w równowadze jest niezbędne dla zachowania zdrowia człowieka.

Tradycyjną medycynę chińską charakteryzuje holistyczne podejście do leczenia oraz szukanie przede wszystkim przyczyn choroby, a nie tylko sposobu na zniwelowanie objawów. Jednym z filarów jest profilaktyka oraz przekonanie, że należy prowadzić zdrowe życie, które zminimalizuje ryzyko rozwoju chorób. Dobrze oddaje to stare chińskie porzekadło: „Jeśli chce ci się pić, to jest za późno, żeby kopać studnię".

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że akupunktura ma na celu przywracanie odpowiedniego przepływu energii w organizmie. Istotą tej metody jest wiedza na temat przebiegu meridianów, czyli rozmieszczonych w naszym ciele kanałów energetycznych, przez które przepływa energia qi („życiodajne tchnienie" i „kosmiczna energia"). Istnienie meridianów nie zostało potwierdzone naukowo ani nie zaproponowano spójnej teorii, która miałaby wyjaśniać ich istnienie. Stworzono jednak mapę punktów występujących na ludzkim ciele, za pomocą których można stymulować poszczególne organy. Podstawą teorii dotyczącej meridianów jest przenikanie. Zgodnie z tym poglądem osoby borykające się na przykład z problemami przewodu pokarmowego, mogą również zmagać się z zapaleniem zatok, gdyż to właśnie w ich obrębie znajdują się punkty odpowiedzialne za żołądek i jelita.

Tradycyjna medycyna chińska zakłada bardzo indywidualne podejście do pacjenta. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek procedur terapeuta zbiera informacje o chorym, dopytując bardzo szczegółowo o jego styl życia oraz charakterystyczne dla danej osoby cechy. Ważny jest na przykład rytm wypróżnień, odczuwanie temperatur, potliwość itp.

Zabieg akupunktury polega na nakłuciu odpowiednich punktów na ciele pacjenta w celu uzyskania równowagi energii qi. Używane do tego igły są dużo cieńsze od tych wykorzystywanych w klasycznej medycynie. Sesja odbywa się najczęściej w pozycji leżącej, a liczba, wielkość i kształt wykorzystywanych igieł zależy od schorzenia i kondycji pacjenta. Od stanu chorego zależy też, czy ciało stawia opór, wypycha igły, czy też im się poddaje.

Zaleca się, aby godzinę przed wizytą w gabinecie nie spożywać pokarmów, a pół godziny wcześniej nie pić płynów. Tego dnia powinno się wybierać lekkostrawne posiłki, gdyż intensywna praca układu pokarmowego może zaburzyć obraz choroby oraz terapeutyczną moc akupunktury. Podczas iniekcji występuje zjawisko „de qi" odczuwane jako chwilowe rozpieranie, mrowienie czy przejście lekkiego prądu, po chwili jednak ustępuje.

Wiele osób rozważających skorzystanie z akupunktury zastanawia się, po ilu zabiegach można mówić o realnych rezultatach takiej terapii, ponieważ nie należy ona do najtańszych i nie jest refundowana przez NFZ. Niestety na to pytanie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Efekt akupunktury zależy bowiem od rodzaju choroby, jej zaawansowania, stanu pacjenta oraz jego indywidualnych reakcji na leczenie. W przypadku jednej osoby wystarczą dwie sesje, by odczuć poprawę zdrowia, podczas gdy inna będzie potrzebować stałej kilkuletniej opieki. Według doświadczonych akupunkturzystów szybkie efekty osiąga się w przypadku kontuzji spowodowanych naciągnięciem mięśni, stanów zapalnych oraz intensywnego bólu. Odnotowano skuteczność akupunktury przy schorzeniach układu oddechowego, pokarmowego, nierównowadze hormonalnej, tarczycy, alergiach, problemach ze snem i wielu innych. Jest często stosowana w leczeniu przewlekłego bólu mającego różne źródła – od migren przez bóle kręgosłupa po nowotwory. Wskazana jest także przy schorzeniach o bardziej złożonej etiologii, jak depresja, wszelkiego rodzaju nerwobóle czy bezsenność. Ponoć pomaga także w walce z nałogami.

Akupunktury nie należy stosować u osób, które są pod wpływem substancji odurzających, mają rozrusznik serca, ostrą niewydolność oddechową lub krążenia, zaburzenia krzepliwości krwi, przechodzą chorobę zakaźną lub epizod psychotyczny oraz jeśli występują inne przeciwwskazania.

Według WHO akupunkturę można stosować pomocniczo przy wielu chorobach. Jest polecana jako uzupełnienie konwencjonalnych terapii medycznych, ponieważ może skutecznie wspomóc leczenie, jednak przy poważniejszych problemach ze zdrowiem nie należy się zdawać tylko na nią. 

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12268 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8128 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7188 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5788 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5038 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4947 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm