Jedzmy zupy!

AdobeStock_23445710_20210401-201406_1

Jakie zupy wybierać?

Gęste śmietanowe, z zasmażką, pełne tłustego mięsa nie powinny być naszym pierwszym codziennym wyborem, choć odświętny żurek jeszcze nikomu nie zaszkodził. Starajmy się sięgać po zupy z jak największą ilością warzyw, najlepiej świeżych i ugotowanych al dente. Dzięki temu dostarczymy sobie sporą ilość węglowodanów złożonych, błonnika i witamin. Unikajmy też nadmiaru tak zwanych wypełniaczy w postaci białego ryżu czy makaronów, dodawajmy je w małych ilościach, a najlepiej zastępujmy kaszami.

Bulion zamiast kostki

Kostka rosołowa, wydawać by się mogło, to wspaniały wynalazek. Nadaje potrawom smak i aromat, niewiele kosztuje i każdy potrafi rozpuścić ją w wodzie, tworząc pachnący bulion. Jednak taki bulion instant to w rzeczywistości zazwyczaj głównie glutaminian sodu i parę innych chemicznych dodatków, które nie wpłyną pozytywnie na nasz układ pokarmowy.

Starajmy się zatem wybierać kostki, które są ekologiczne, najlepiej wegańskie i składają się ze sproszkowanych suszonych warzyw, ziół i naturalnych przypraw. Możemy też przyrządzić bulion w domu. Wymaga to wprawdzie trochę czasu i zaangażowania, ale będziemy mieć produkt, który bez uszczerbku dla walorów smakowych można zamrażać. Poporcjowany, zamrożony bulion mięsny lub warzywny będzie stanowił wygodną i zdrową bazę dla naszych zup.

Zupowe odchudzanie

Dieta sokowa jest niezwykle popularna i uznawana za skuteczną w walce z nadprogramowymi kilogramami. Menu składające się z samych zup działa podobnie, ale jest mniej obciążające dla żołądka, nie podnosi tak poziomu insuliny jak owoce oraz daje większe uczucie sytości. Na pewno nie jest to jadłospis długoterminowy, ale świetnie się sprawdzi, jeśli chcemy oczyścić organizm po obfitych świętach czy uzyskać płaski brzuch na wielkie wyjście.

Zupa na co dzień

Nie trzeba oczywiście ograniczać całej diety jedynie do płynnych posiłków, aby w pełni wykorzystać korzyści zdrowotne i odchudzające wynikające ze spożywania zup. Warto jednak włączyć je do codziennego jadłospisu. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Appetite" wykazało, że jedząc zupę jako pierwsze danie obiadowe, w naturalny sposób spożywamy potem mniej na drugie, dzięki czemu ogółem obcinamy około 20 proc. kalorii z dwudaniowego posiłku, przy czym nie czujemy się mniej syci. W porównaniu do stałych pokarmów, takich jak pieczywo, krakersy, sery czy owoce, zupy nie tylko są mniej kaloryczne, ale i hamują apetyt.

Naukowcy twierdzą, że kluczowe znaczenie ma tekstura. Chociaż płyny znikają z naszego żołądka szybciej niż pokarmy stałe, to konsystencja zup sprawia, że na dłużej zapewniają one nam uczucie sytości. 

Tekstura ma znaczenie

Badanie opublikowane w „European Journal of Clinical Nutrition" wykazało, że gładka zupa, na przykład krem z dyni, ma przewagę nad zawiesistymi potrawami typu jarzynowa czy barszcz ukraiński, bo jej tekstura sprawia, że dłużej jesteśmy najedzeni.

Im wolniej jemy, tym szybciej się najadamy. W przeciwieństwie do koktajli, które można wciągnąć przez słomkę w zaledwie kilka minut, zupy na ogół spożywamy wolniej – popijając lub nabierając łyżką. A od dawna wiadomo, że im wolniejsze spożywanie posiłków, tym łatwiej nam poczuć się najedzonymi, nawet jeśli dostarczymy organizmowi mniej kalorii.

Jeśli staniemy się miłośnikami zup, to na pewno po jakimś czasie odczujemy utratę kilku centymetrów, poprawimy trawienie i samopoczucie.

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12098 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8077 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7007 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5768 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5002 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4917 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm