Zanik mięśni, czyli utrata tkanki mięśniowej, może nastąpić po okresie bezczynności u osób w dowolnym wieku, natomiast utrata mięśni związana z wiekiem, zwana sarkopenią, jest naturalną częścią starzenia się. Po urazie, chorobie lub jakimkolwiek dłuższym okresie ograniczonej aktywności ruchowej postępuje szybciej i niejednokrotnie prowadzi do atrofii mięśni. Konsekwencje mogą być poważne, seniorzy będą zmagać się z osłabieniem kondycji fizycznej, zaburzeniami równowagi oraz tendencją do złamań i pęknięć kości. Zanik mięśni może też wystąpić z mniej typowych przyczyn: w wyniku choroby, która je dotyka (na przykład zapalenia wielomięśniowego, czyli choroby autoimmunologicznej albo nowotworu) lub niedożywienia. Przyczyną może też być uraz lub zabieg chirurgiczny albo choroba zwyrodnieniowa stawów, która utrudnia zachowanie aktywności i wymusza siedzący tryb życia.
Aktywność fizyczna ponad wszystko
Zanik mięśni, zwłaszcza u osób starszych, nie zawsze jest skutkiem poważnej choroby, często jest wywołany nieodpowiednim trybem życia. Dieta uboga w białko i brak wysiłku fizycznego to najpowszechniejsze przyczyny pogorszenia się samopoczucia i utraty tkanki mięśniowej u tej grupy osób.
Badanie z 2015 roku opisane w „Journal of Rehabilitation Medicine" wykazało, że starsi mężczyźni, którzy trenowali przez 2 miesiące, znacznie polepszyli swoją tężyznę fizyczną. Niestety już 2 tygodnie przerwy w zajęciach sportowych wystarczyło, by stracili 25 proc. uzyskanego przyrostu mięśni. Zatem bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna.
Jeśli wiemy, że czeka nas operacja, wyjazd lub inna sytuacja, która nie pozwoli nam zachować stałej aktywności fizycznej, przygotujmy się! Postawmy na dietę wysokobiałkową oraz zacznijmy trenować ciężej. Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy z masaży i zorganizowanych zajęć fitness. W im lepszej kondycji będzie wyjściowo nasze ciało, tym szybciej i łatwiej wrócimy do pełnej sprawności.
Aby skutecznie odbudować mięśnie najlepiej działać według planu ułożonego z wykwalifikowanym fizjoterapeutą i lekarzem. Powinien obejmować odpowiedni jadłospis oraz harmonogram ćwiczeń. Pamiętajmy, żeby działać metodą małych kroków, zacząć od spacerów czy prostych wymachów kończyn w domu. Jeśli poczujemy się gotowi, spróbujmy treningów siłowych z hantlami i taśmami oporowymi. Inne bardzo skuteczne ćwiczenia budujące mięśnie obejmują wiosłowanie i jazdę na rowerze (na rowerze stacjonarnym lub zwykłym). Warto koncentrować się na ćwiczeniach, które można wykonywać bezpiecznie i konsekwentnie. Miejmy na uwadze, że każda aktywność jest zawsze lepsza niż brak ruchu!
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://estrefazdrowia.pl/