Stąd prawdziwy wysyp internetowych porad sugerujących cudotwórcze działanie alternatywnych sposobów leczenia. Domorośli specjaliści zalecają owijanie na noc bolącej pięty słoniną, wkładanie do buta liści orzecha, stukanie się w piętę trzydziestocentymetrową drewnianą łyżką lub moczenie stopy w podgrzanym moczu. Samo schorzenie objawia się bólem pięty, który początkowo dokucza podczas chodzenia, a następnie nawet w trakcie odpoczynku. Dolegliwość ta wynika ze stanu zapalnego okolic kości piętowej. Na wystąpienie stanu zapalnego narażone są zwłaszcza osoby uprawiające bieganie, siatkówkę lub tenis, a także osoby starsze i z nadwagą. Stąd prawdziwy wysyp internetowych porad sugerujących cudotwórcze działanie alternatywnych sposobów leczenia. Domorośli specjaliści zalecają owijanie na noc bolącej pięty słoniną, wkładanie do buta liści orzecha, stukanie się w piętę trzydziestocentymetrową drewnianą łyżką lub moczenie stopy w podgrzanym moczu. Samo schorzenie objawia się bólem pięty, który początkowo dokucza podczas chodzenia, a następnie nawet w trakcie odpoczynku. Dolegliwość ta wynika ze stanu zapalnego okolic kości piętowej. Na wystąpienie stanu zapalnego narażone są zwłaszcza osoby uprawiające bieganie, siatkówkę lub tenis, a także osoby starsze i z nadwagą.
Jeśli więc ostroga piętowa nie ma związku z powstającymi wyrostkami kostnymi, to z czym ma? To, co nazywamy ostrogą piętową jest związane z zapaleniem przyczepu rozcięgna podeszwowego. Przyczyną przykrych dolegliwości bólowych jest stan zapalny. Wspomniane rozcięgno podeszwowe to mocne, cienkie i płaskie pasmo tkanki łącznej zbitej, w kształcie błony rozpiętej pomiędzy piętą a palcami stopy. Właśnie to pasmo odgrywa w trakcie chodzenia kluczową rolę, przejmując na siebie dużą część obciążeń powstających w trakcie poruszania. Rozcięgno podeszwowe z jednej strony jest wytrzymałe, z drugiej – wrażliwe. Traktowane w nieodpowiedni sposób może stać się źródłem problemów. Nieregularne bieganie, pomijanie rozgrzewki przed treningiem, nieodpowiednie obuwie mogą powodować mikrourazy, a to z kolei może prowadzić do podrażnienia, aż do stanu zapalnego w punkcie w którym rozcięgno przyczepione jest do kości piętowej. Stan zapalny prowadzi do tworzenia się nadwyżki tkanki kostnej. Te mikrozwapnienia powstające w miejscach uszkodzenia włókien rozcięgna przekształcają się właśnie w ostrogę. Co ciekawe, ich pojawienie się nie jest jednoznaczne z bólem.
Schorzenie można pomylić z zapaleniem kaletki okolicy ścięgna Achillesa, zapaleniem przyczepu ścięgna Achillesa, chorobą Haglunda, zespołem Reitera. Przyczyną bólu pięt mogą być także stłuczenia kości piętowej, skręcenia, złamania. Pokutująca opinia o nieuleczalności ostrogi piętowej może być konsekwencją specyfiki procesu leczenia dolegliwości, który jest powolny i wymaga cierpliwości. Choć terapia zapalenia rozcięgna podeszwowego może potrwać wiele miesięcy, badania pokazują że warto je podejmować. Aż 90% pacjentów wraca do zdrowia po podjęciu leczenia nieoperacyjnego. Należy jednak podkreślić, że ból w piętach nie przejdzie sam, dlatego niezbędna jest odpowiednia terapia. Niestety wiele osób próbuje radzić sobie wspomnianymi domowymi sposobami, które są zupełnie nieskuteczne. Żaden krem ani maść na ostrogi piętowe nie pomaga, ponieważ nie ma fizycznej możliwości przeniknięcia przez grubą na 2 cm tkankę tłuszczową na spodzie pięty.
Przede wszystkim należy udać się do ortopedy, ale wcześniej warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie, obowiązkowo na niskim obcasie, z amortyzującą wstrząsy, elastyczną podeszwą. Można też kupić specjalne wkładki do butów, które zapewnią większy komfort chodzenia, zmniejszając nacisk na piętę. W sprzedaży są zarówno wkładki ortopedyczne, jak i podpiętki żelowe, które zalecane są wyłącznie w ostrym stanie zapalnym.
Samo leczenie ostrogi piętowej przebiega wielotorowo. W celu likwidacji stanu zapalnego podaje się niesterydowe środki przeciwzapalne. Równolegle uczy się pacjenta, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, dzięki czemu rozcięgno nie będzie w przyszłości narażone na urazy. Pacjent najpierw pod okiem fizjoterapeuty, a następnie w domu, wykonuje ćwiczenia na ostrogę piętową.
W ramach fizykoterapii stosowane są też ultradźwięki, pole magnetyczne lub jonoforeza. Schorzenie dobrze reaguje także na specjalne masaże, które zwiększają ukrwienie i odżywiają ścięgna, przyspieszając proces gojenia. Leczenie ostrogi jest długotrwałe. Zwykle trwa od 3 do 6 miesięcy i likwiduje wyłącznie stan zapalny, a nie narośl. W przypadku gdy standardowe leczenie nie skutkuje, wykonywane jest rozbijanie ostróg piętowych. W tym celu wykorzystywana jest fala uderzeniowa (ESWT), która działa przeciwzapalnie, blokuje bodźce bólowe i przyspiesza gojenie tkanek. W wyjątkowych przypadkach schorzenie leczone jest za pomocą czynników wzrostu pozyskiwanych z krwi chorego. Przyspieszają one gojenie oraz regenerację tkanek. W początkowej fazie leczenia niekiedy stosuje się na noc szyny lub tzw. taping, czyli specjalne opatrunki wykonywane przy pomocy plastrów, które zapobiegają powtórnemu sztywnieniu rozciągniętych i rozćwiczonych za dnia mięśni. Dzięki temu można zminimalizować poranny ból odczuwany w czasie stawiania pierwszych kroków zaraz po wstaniu z łóżka. Leczenie ostróg wymaga dopasowania do budowy i fizjologii stopy nowych butów i miękkich wkładek podpiętowych.
Jeśli wymienione wyżej działania nie przynoszą skutku, może zajść konieczność wykonania operacji. Zabieg ten wymaga precyzji, w przeciwnym razie narażona zostaje plastyczność łuku stopy, co może upośledzić mechanizm jej działania. Przerwaniu mogą też ulec mikroskopijne połączenia nerwowe w okolicach przyczepu rozcięgna podeszwowego. Obecnie odchodzi się jednak od operacyjnego usuwania ostrogi, które stosuje się tylko w skrajnych przypadkach.
Specjaliści są zdania, że ryzyko zapalenia rozcięgna jest większe u osób otyłych lub pracujących w pozycji stojącej. Wpływ na kondycję pięty i całej stopy ma również fakt, że około 50. roku życia zaczyna się zmieniać struktura tkanki tłuszczowej amortyzującej urazy, które stają się przez to znacznie dotkliwsze. Dlatego z powodu zapalenia rozcięgna podeszwowego cierpią zwykle osoby, które ukończyły 50 lat. Do stanu zapalnego dochodzi również w wyniku przeciążenia, płaskostopia, noszenia niewygodnych butów (wysoki obcas) lub urazu w wyniku intensywnego uprawiania sportów obciążających stopy (np. bieganie, tenis). Ostroga może być również efektem przykurczu mięśni łydki czy nieprawidłowo wyleczonej kontuzji stawu skokowego lub stopy.
Niezbędnym elementem leczenia są wspomniane już ćwiczenia na ostrogi piętowe. Pomagają one zmniejszyć ból, są nieskomplikowane i nie zajmują wiele czasu. Należy wykonywać je codziennie w domu, pamiętając o zachowaniu wskazań zaleconych przez fizjoterapeutę.
Podstawowe ćwiczenia na ostrogi piętowe to:
rozciąganie rozcięgna podeszwowego
Ćwiczenie to można wykonywać w pozycji siedzącej. Za pomocą ręcznika lub dłoni trzeba delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia i przytrzymać je przez 10 sekund. Kciukiem drugiej dłoni można w tym czasie masować śródstopie;
masowanie piłeczką
Należy usiąść na łóżku, opuścić stopy na podłogę, a pod chorą stopę wsunąć piłeczkę tenisową lub napełnioną wodą butelkę. Piłkę lub butelkę trzeba przesuwać od pięty do palców;
rozciąganie mięśni łydki
Należy stanąć na wprost ściany, oprzeć się na wyprostowanych rękach, wystawić jedną nogę do przodu i lekko ugiąć ją w kolanie. Drugą nogę przesunąć do tyłu i wyprostować w kolanie. Przednią nogę uginać do momentu, gdy w nodze tylnej będzie odczuwalne napięcie.
Chociaż leczenie nie daje efektów w oka mgnieniu, należy cierpliwie podjąć wszelkie możliwe zabiegi nieoperacyjne. Oczywiście te zalecone przez lekarza ortopedę, a nie internetowego znachora od okładów z cebuli i kąpieli w moczu.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://estrefazdrowia.pl/