Problem opuchniętej twarzy

Problem-opuchnitej-twarzy

Jakie są przyczyny? Jak sobie radzić? Odpowiadamy na nurtujące pytania.Enter heading here...

Poranny widok napuchniętej twarzy w lustrze przydarzył się chyba każdemu. Zazwyczaj przyczyną porannej opuchlizny jest alkohol. Jeśli więc poprzedniego wieczoru raczyłeś się procentami, pewnie domyślasz się dlaczego nad ranem nie wyglądasz szczególnie atrakcyjnie. Opuchlizna po alkoholu może być związana z osob­niczą reakcją na tę substancję, jednak często wskazuje na zaburzenia pracy wątroby i nerek, które nie pracują tak, jak powinny. Zwłaszcza gdy nie wypiliśmy więcej niż np. jeden kieliszek wina. W takim wypadku dobrze jest zmniejszyć dawkę wypijanego alkoholu lub całkiem z niego zrezygnować oraz wykonać odpowiednie badania. Opuchnięta twarz nie musi być jedynie wynikiem przemęczenia i alkoholu. Innym czynnikiem, który może tłumaczyć pojawie­nie się rannej opuchlizny, jest nieprawidłowa dieta. Dotyczy to w szczególności nadmiaru soli w spożywanych posiłkach. Sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków. Podobnie jest w przy­padku zbyt małej podaży płynów. Jeśli pijemy zbyt mało wody, nasz organizm chroni się przed odwod­nieniem, magazynując wodę pomiędzy tkankami. Opuchlizna może być oznaką niedoborów potasu i białka. Również nad­miar cukrów prostych w naszym menu podwyższa poziom insu­liny w organizmie, co skutecz­nie potrafi utrudniać wydalanie wody. Co w takim przypadku należy zrobić? Odstawić cukier i sól, zwiększyć ilość przyjmowa­nych płynów, tak aby organizm z obawy przed odwodnieniem przestał je magazynować. Czasem warto także wykonać badanie krwi i uzupełnić ewentualne niedo­bory witamin i minerałów. Efekty tych działań nie będą oczywiście natychmiastowe.

Najmniej groźnym czynni­kiem odpowiedzialnym za wywołanie obrzęku twarzy jest też wysoka temperatura, upał lub przegrzane miesz­kanie w sezonie zimowym. Jeśli spaliśmy poza domem i moż­liwe, że w pomieszczeniu znajdo­wało się coś, na co jesteśmy uczu­leni, opuchlizna świadczy wtedy o silnej reakcji układu odpor­nościowego. Jeśli sytuacja się pogarsza, a opuchliźnie zaczynają towarzyszyć nudności i duszność, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej. Gdy zaś czu­jemy się stabilnie, wystarczy przy­jęcie leku przeciwalergicznego.

Zdarza się jednak, że opuchlizna twarzy stanowi objaw poważniejszych dolegliwości.Enter heading here...

Jest ona wówczas widocznym znakiem zaburzonej równowagi organizmu wynikającej na przy­kład z nieprawidłowego funkcjo­nowania któregoś z podstawowych narządów, tj. wątroba lub nerki. Jeśli opuchlizna występuje tylko z jednej strony, prawdopodobnie wywołana jest miejscową infekcją (np. w przypadku bolącego zęba, czyraka lub zakażenia mieszka włosowego). Obrzęk występujący wokół oczu wraz ze współwystę­pującym obrzękiem powiek lub zaczerwieniem spojówek może znamionować zapalenie spojó­wek lub powiek, czasem jednak sygnalizować może zajęte zatoki szczękowe.

Opuchlizny lepiej jednak nie lekceważyć. Wiele chorób objawia się właśnie w ten sposób (np. ostre kłębuszkowego zapalenie nerek, niedoczynność tarczycy, świnka, mononu­kleoza, róża, bakteryjne zakażenie tkanki łącznej). Jeśli obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, by wykluczyć przyczyny o charakterze zdrowot­nym. Jeżeli opuchlizna nie jest spowodowana chorobą, wskazane jest zadbanie o zmianę trybu życia. Zdrowa dieta i pobudzający krąże­nie ruch fizyczny powinny tu sku­tecznie pomóc. Ważnym czynni­kiem zapobiegającym spuchnięciu twarzy jest właściwa higiena snu. Wskazane jest, by pomieszcze­nie, w którym śpimy, było dobrze wywietrzone i nie przegrzane. Powstawaniu opuchlizny sprzyja też spanie na brzuchu oraz na źle dopasowanych poduszkach.

Natomiast sposobem na szybkie zminimalizowanie opuchlizny twarzy są: zimne okłady, przemywanie zimną wodą, maseczka z aloesu lub białka jaja kurzego, okłady z zielonej lub czarnej herbaty, maseczka ze schłodzonych plasterków ogórka lub ziemniaka, zastosowanie toników do twarzy (z wodą różaną lub aloesową).

Naturalne składniki kosmetyków

Wyciąg z aloesu
działa ochronnie, regeneruje, łagodzi podrażnienia i dotlenia tkanki. Aloes wchłania się przez skórę cztery razy szybciej niż woda i utrzymuje prawidłowy poziom jej nawodnienia przez długi czas.

Olejek z drzewa herbacianego
stosowany jest w kosmetykach oczyszczających (np. maseczkach). Zwęża pory, działa antybakteryj­nie i przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum i ogranicza powstawanie wyprysków.

Algi czerwone
zawarte w algach polifenole działają antyoksydacyjne, prze­ciwzapalne, opóźniają procesy starzenia. Kosmetyki z dodatkiem wyciągów z tych roślin morskich charakteryzują się działaniem nawilżającym, oczyszczającym i łagodzącym, dzięki czemu mogą być stosowane do pielęgnacji skóry odwodnionej, trądzikowej i nadwrażliwej.

Wyciąg z oczaru wirginijskiego
działa przeciwzapalnie i ujędrniająco, dodatkowo, stymuluje krążenie, niwelując opuchnięcia i obrzęki pod oczami. Odświeża skórę, przyśpiesza gojenie się ran. Doskonale wpływa na zanieczyszczoną cerę o zatkanych porach, ograniczając znacznie wydzielanie łoju.

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12278 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8133 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7211 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5788 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5041 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4948 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm