Problemy z nietrzymaniem moczu

Problemy-z-nietrzymaniem-moczu

Nietrzymanie moczu, mimo że ma charakter przewlekły, można skutecznie leczyć.Enter heading here...

Co dziesiąty Polak ma problemy z nietrzymaniem moczu. Nie­trzymanie moczu (NTM) dotyka co ósmą kobietę w wieku do 39 lat i co drugą po menopauzie. Na podstawie przeprowadzonego w 2012 roku przez SCA badania, w którym udział wzięli mężczyźni po 40. roku życia z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Rosji i Meksyku, wiemy, że nietrzymanie moczu zdarza sięu 1 na 4 męż­czyzn. Większość osób dotknię­tych tym schorzeniem ukrywa problem. Niesłusznie. Nietrzyma­nie moczu, mimo że ma charak­ter przewlekły, można skutecznie leczyć. Na czym polega sama dolegliwość? To po prostu mimowolne odda­wanie moczu skutkujące opróż­nieniem pęcherza. Jako że jest to problem wstydliwy, wiele osób nie decyduje się na leczenie. W rezultacie może to prowadzić do pojawienia się problemów na tle psychicznym, m.in. do izolacji i samowykluczenia. Jak pokazują statystyki, 2/3 kobiet cierpiących na tę dolegliwość nie decyduje się na konsultację z lekarzem, natomiast te, które zdecydowały się na rozmowę, zwlekały z tym średnio 3 lata. Warto więc pokonać opór przed badaniem i sko­rzystać z pomocy specjalisty. Na wstępie dobrze jest skorzystać z porady lekarza rodzinnego. Moż­liwe, że już na tym wczesnym eta­pie zostanie postawione właściwe rozpoznanie przyczyn problemu, co umożliwi rozpoczęcie kuracji. Lekarz rodzinny może też zalecić badanie ginekologiczne bądź uro­logiczne. U kobiet nietrzymanie moczu nierzadko wiąże się z prze­bytą ciążą i porodem, u mężczyzn często występuje w wyniku np. kłopotów z prostatą. W postawie­niu właściwej diagnozy pomocne są również badania: ogólne moczu, podstawowe krwi, ultra­sonograficzne układu moczowego (USG), a także urodynamiczne. Istotnym elementem diagnostycz­nym jest kwestionariusz do oceny nietrzymania moczu i dzienniczek mikcji, czyli oddawania moczu. Chodzi oczywiście o ustalenie, jak często zdarza się gubienie moczu, jak duże ilości moczu są gubione, w jakich sytuacjach bezwiednie gubiony jest mocz, po jakim wyda­rzeniu wystąpiło gubienie moczu, czy oddawaniu moczu towarzy­szy ból, czy moczenie występuje w nocy, jak często w ciągu dnia jest oddawany mocz. Dzienniczek mikcji służy zaś udokumentowa­niu historii zaburzeń w trzymaniu moczu oraz przedstawieniu nawy­ków dietetycznych związanych ze spożywaniem napojów i oddawa­niem moczu. Taki dzienniczek ma za zadanie dostarczyć infor­macji na temat ilości mikcji na dzień, częstotliwości przypadków niekontrolowanego oddawania moczu, ilości bezwiednie oddawa­nego moczu, ilości epizodów noc­nego oddawania moczu.

Specjaliści wyróżnili kilka typów nietrzymania moczu. Najczęściej występuje tzw.wysiłkowe nietrzymanie moczu.Enter heading here...

Objawia się popuszczaniem moczu czasem podczas nawet niewielkiego wysiłku – w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów, chodzenia, biegania, ćwiczeń fizycznych, a nawet w czasie podnoszenia się z krze­sła. Schorzeniu sprzyja otyłość. Nietrzymanie moczu występuje 4 razy częściej u kobiet otyłych niż u szczupłych. Inne czynniki, które przyczyniają się do jego pojawie­nia, to menopauza i okres po menopauzalny, przewlekły kaszel, niektóre choroby neurologiczne, ciąże i porody (szczególnie zabie­gowe), duża masa urodzeniowa dziecka, obniżenie narządu rod­nego, częste infekcje dróg moczowych, zaparcia, ciężka praca fizyczna i palenie papierosów. Jest to również schorzenie najbardziej typowe u mężczyzn, którzy nie­dawno przeszli operację prostaty. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wykazuje tendencję rozwojową, a to znaczy, że samo nie minie.

Drugim rodzajem choroby jest naglące nietrzymanie moczu znane także jako „nadreaktywny pęcherz moczowy". Pojawia się w wyniku silnego naci­sku na cewkę moczową i pęcherz (tzw. parcie naglące), nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować i którego nie można przewidzieć. W konsekwencji pojawia się wyciek moczu – od kilku kropli do cał­kowitego opróżnienia pęcherza. Nietrzymanie moczu występuje wtedy, gdy mamy nagłą potrzebę oddania moczu i nie możemy go utrzymać przed dotarciem do toa­lety. W tym przypadku potrzeba oddawania moczu może występować więcej niż 4-8 razy dziennie, jak również− kilka razy w ciągu nocy. Przyczyną tej postaci cho­roby jest nadwrażliwy pęcherz, czyli taki, który domaga się opróżnienia nawet wtedy, gdy zgro­madzi się w nim niewiele moczu. Może to być skutek nieprawidło­wej kontroli nerwowej nad czynnością dolnych dróg moczowych. Do czynników sprawczych zalicza się również nawracające infekcje układu moczowego, cukrzycę, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, demencję starczą, przyjmowanie leków odwadniających, powiększoną prostatę.

Innym rodzajem NTM jest nietrzymanie moczu z przepełnienia. Cechuje się kroplową, przerywaną utratą moczu na skutek prze­pełnienia pęcherza moczowego i znacznego rozciągnięcia jego ścian. Zwykle spowodowane jest ono przez zakłócenie przepływu moczu, powodujące, że pęcherz jest przepełniony, a część moczu wycieka. Nadto, specjaliści wyróż­nili również tzw. kropelkowe nie ­trzymanie moczu, występujące, gdy kilka kropli moczu wycieka po powrocie z toalety, gdy mimo że staramy się odczekać i opróż­nić pęcherz do końca. Istnieją dwa rodzaje kropelkowego nietrzymania moczu: kropelkowe wycieka­nie moczu po mikcji i kropelkowe wyciekanie moczu. Kropelkowe nietrzymanie moczu pojawia się, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie podczas oddawania moczu. Zamiast tego mocz zbiera się w cewce prowadzącej z pęche­rza. Typową przyczyną kropel­kowego nietrzymania moczu jest powiększona prostata lub osła­bione mięśnie dna miednicy.

W niektórych, wcale nierzadkich, przypadkach może dochodzić do przemijającego nietrzymania moczu. Występuje ono u osób, które zazwyczaj kontrolują wydalanie moczu i tylko okresowo mają z tym problem, np. z powodu zapa­lenia pęcherza, przyjmowania nie­których leków (np. moczopędnych lub rozluźniających mięśnie), po wypiciu napojów alkoholowych i zawierających kofeinę (działają moczopędnie) czy napojów z owo­ców cytrusowych, które u niektórych ludzi podrażniają pęcherz moczowy.

Jak wygląda leczenie problemów z oddawaniem moczu?Enter heading here...

W pierwszej kolejności polega ono na zmianie stylu życia. Zaleca się ograniczenie bądź zaprzesta­nie spożywania alkoholu i kawy, a także, jeśli wskaźnik BMI jest za wysoki, zrzucenie zbędnych kilogramów. Osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu lekarze polecają także terapie oparte na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, biofeedbacku, elektrostymulacji, stymulacji magnetycznej, treningu pęcherza i fizjoterapii. Dopiero, gdy te metody nie są skuteczne, wdraża się terapię far­makologiczną lub leczenie ope­racyjne. Leki, które stosuje się u osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu, mają „uspo­koić" pęcherz, aby nie reagował on gwałtownym opróżnieniem się na każdą porcję moczu, jaka się w nim pojawi. Takim osobom (zarówno kobietom jak i mężczyznom) zaleca się również ćwicze­nie dna miednicy. Wzmocnienie tych mięśni może sprawić nawet całkowite ustąpienie nietrzy­mania moczu. Podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy osoba wyko­nująca je powinna na zmianę napinać mięśnie i rozluźniać je. Ćwiczenia polegają na wykonaniu ok. 8–12 napięći rozluźnień trwa­jących 6–8 sekund. Podczas treningu należy pamiętać, aby mięśnie brzucha, ud i pośladków były rozluźnione, a oddech równomierny. Jeśli osoba z dolegliwością będzie wykonywała ćwiczenia regularnie (minimum 3–4 razy w tygodniu), to poprawa widoczna będzie już po 4–8 tygodniach. Inną metodą rehabilitacji mięśni dna miednicy jest biofeedback, czyli kontrolowane ćwiczenie przy zastosowaniu elektrody doodbytniczej, która wysyła sygnał do komputera, umo­żliwiający odwzorowanie na monitorze pracy mięśni dna miednicy. Na nietrzymanie moczu wskazane będą także np. elektrostymulacja, stymulacja ETS i elektrostymulacja unerwienia obwodowego.

Dodatkowo kobietom zaleca się ćwiczenia z kulkami i stożkami dopochwowymi. Umieszcza się je w pochwie 2 razy dziennie na 15–20 minut. Ćwiczenie polega na takim napięciu mięśni, aby przyrządy nie wydostały się z pochwy. Osobom, u których doszło do znacznego nasilenia nietrzymania moczu, proponuje się operację. Jedna z technik operacyjnych polega na wszczepieniu pod cewkę moczową syntetycznej, polipropylenowej taśmy. Z czasem przerasta ona tkankami pacjentki i stymuluje miejscową produkcję kolagenu. Nowe włókna kolagenowe podpierają cewkę, a to zapobiega wyciekowi moczu. Inną metodą jest operacja brzuszna, stosowana, gdy nietrzymaniu moczu towarzyszy inny problem medyczny, np. mięśniaki macicy.

Osobom z NTM specjaliści radzą, by przede wszystkim: przyjmować wymaganą ilość pły­nów. (Powstrzymywanie się od picia to błąd. Po pierwsze − grozi ono odwodnieniem organizmu, a po drugie − nie sprawi ono, że moczu będzie mniej, ale że stanie się on bardzo zagęszczony. Skondensowany mocz drażni skórę i błony śluzowe narządów płciowych, co może być istotną przyczyną np. zapalenia pochwy) zminimalizować spożycie lub zrezygnować z cytrusów. (Owoce cytrusowe podrażniają pęcherz, podobnie jak alkohol, napoje gazowane, kawa, mleko, pomidory, czekolada i ostre przyprawy) systematycznie się wypróżniać. (Zalegające masy kałowe uciskają pęcherz, przez co zmniejszają jego pojemność. Mogą też blokować cewkę moczową, utrudniając tym samym całkowite opróżnienie pęcherza) rzucić palenie. (Palenie może wywoływać przewlekły kaszel, a ten osłabia podparcie dla cewki moczowej. Nikotyna zaś działa bezpośrednio na mięśnie wypiernicza moczu, powodując ich skurcz, a poza tym zakłóca także działanie estrogenów) obniżyć wagę. (Otyłość jest przyczyną osłabienia mięśni dna miednicy. Prowadzi też do obniżenia narządów miednicy, co jest częstą przyczyną nietrzymania moczu) dbać o higienę. (Niemożność utrzymania moczu może prowadzić do bakteryjnych infekcji układu moczowego i dróg rodnych. Dlatego należy używać jedynie „oddychających" wkładek urologicznych. Posiadają one antybakteryjny wkład, który jednocześnie neutralizuje woń moczu. Ponieważ nie zawierają one lateksu, nie powodują trudno gojących się odparzeń).

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12137 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8090 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7074 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5776 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5016 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4930 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm