Higiena intymna bez tajemnic

AdobeStock_13543110_20210601-134007_1

Dbanie o higienę intymną jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia, zmniejsza się ryzyku podrażnień, infekcji oraz odczuwanie dolegliwości bólowych. Prawidłowa toaleta zapewnia także poczucie komfortu i świeżości, które w naturalny sposób sprawiają, że czujemy się lepiej.

Czas menstruacji

Podczas menstruacji należy szczególnie dbać o higienę intymną. Wiele kobiet boryka się wtedy z uczuciem dyskomfortu i niewygody. Jednak można minimalizować przykre doznania stosując kilka prostych zaleceń. Przede wszystkim zrezygnujmy z kąpieli w wannie na rzecz szybkich prysznicy. Gorąca kąpiel nasila krwawienie a także przyczynia się do powstawania infekcji. Jeżeli mamy możliwość podmywania się w ciągu dnia, to korzystajmy z tego, najlepiej po każdorazowym załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Nie używajmy jednak nadmiaru substancji myjących, wystarczy ciepła woda i czysty ręczniki do osuszenia okolic intymnych. Jeżeli jesteśmy zdane jedynie na mokre chusteczki to koniecznie wybierajmy te specjalnie przeznaczone do higieny intymnej, ewentualnie dla niemowląt. Ważne, żeby nie zawierały alkoholu i substancji zapachowych. Pamiętajmy także o właściwym ruchu podcierania, od wzgórka łonowego w stronę odbytu.

Zwróćmy uwagę na częstą wymianę podpasek. Pomimo występowania na rynku niezwykle chłonnych, pachnących podkładów „nowej generacji", wybierzmy te najbardziej naturalne, bawełniane i nieperfumowane. Należy zmieniać je w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co 3, 4 godziny. Dlaczego to tak ważne? Na krwi mnożą się bakterie, a wilgoć powoduje podrażnienia skóry.

Tampony używajmy w razie konieczności lub na specjalne okazje. Mogą one tamować usuwanie wydzieliny a także generować stany zapalne. Szyjka macicy podczas menstruacji jest otwarta i przenikanie patogenów do jej wnętrza jest łatwiejsze. Tampon, choć niezwykle wygodny i dyskretny, pozostając zbyt długo w pochwie jest źródłem poważnych infekcji. Ważne, by wymieniać go co 2-4 godziny, pozostając w pochwie dłużej niż 8 godzin może prowadzić nawet do wstrząsu toksycznego. Z tego samego powodu nie poleca się używania tamponu na noc. Lekarze odradzają tampony kobietom posiadającymwkładkę wewnątrzmaciczną – jej końcówka może zahaczyć o tampon i wysunąć się na zewnątrz podczas wyjmowania.

Jeżeli uczęszczamy na basen lub korzystamy z naturalnych zbiorników wodnych, używajmy tamponów. Należy jednak pamiętać aby zaraz po zakończeniu kąpieli tampon wyjąć i podmyć okolice intymne czystą bieżącą wodą.

Higiena intymna na co dzień

Miejsca intymne trzeba myć regularnie, ale nie za często, aby nie wypłukiwać dobroczynnych bakterii chroniących przed infekcją. Przyjmuje się, że 1-2 razy dziennie wystarczy aby zachować prawidłową higienę. Także na co dzień nie nadużywajmy długich kąpieli w wannie, szczególnie z użyciem soli i pieniących się płynów do kąpieli. Zrezygnujmy z myjek, gąbek i innych tego typu akcesoriów – są siedliskiem drobnoustrojów. Niewielką ilość emulsji myjącej nanosimy na dłoń i zwilżone miejsca intymne myjemy ruchem od przodu do tyłu, aby nie przenosić w okolice pochwy bakterii bytujących w okolicy odbytu. Na koniec zmywamy się zawsze pod bieżącą wodą i osuszamy.

Higiena intymna a depilacja

Badania dowodzą, że przesadna depilacja sprzyja infekcjom intymnym i skórnym. Golenie może podrażniać mieszki włosowe, tworząc mikroskopijne ranki, do których łatwo wnikają patogeny. Włoski także często wrastają powodując stany zapalne. Natomiast kremy do depilacji, ingerują w naturalną mikroflorę okolic intymnych, powodując dyskomfort i podrażnienia.

Aby uniknąć poważnych problemów, warto zmniejszyć częstotliwość tego typu zabiegów lub ograniczyć się do skracania owłosienia trymerem.

Jeśli już używamy golarki powinna być ostra i zdezynfekowana, potem można złagodzić skórę stosując krem z d-pantenolem, alantoiną lub tlenkiem cynku.

Płyn do higieny intymnej

National Institute of Environmental Health po przebadaniu ponad czterdziestu tysięcy kobiet ogłosił, że ryzyko zachorowania na raka jajnika wzrasta aż o 80% u kobiet stosujących płyny do higieny intymnej. Dlaczego? Popularne i niedrogie płyny oraz żele, dostępne nawet w supermarketach pełne są parabenów, ftalanów, pochodnych formaldehydu i SLS (SLS to substancja odpowiedzialna między innymi za pienienie się detergentów). Związki te drażnią i wysuszają skórę, przedłużają żywotność produktu wywołując przy tym swędzenie oraz pieczenie.

Zatem czytajmy skład produktów myjących, czy to specjalnie do higieny intymnej, czy ciała. Dobrze jeśli substancja, którą wybieramy jest wolna od składników wymienionych powyżej.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup żelu bądź płynu przeznaczonego do okolic intymnych, dobrze, jeśli ma właściwości pielęgnujące, tzn. nawilża i łagodzi podrażnienia. Wybierajmy preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół o właściwościach antybakteryjnych, grzybobójczych, przeciwzapalnych i regenerujących błonę śluzową, takich jak rumianek, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, przywrotnik, macierzanka. Dodatek alantoiny, lanoliny, olejów roślinnych, gliceryny, kwasu hialuronowego jest także mile widziany. 

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12285 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8134 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7219 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5789 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5043 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4952 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm