Karmienie piersią może uchronić od raka

AdobeStock_269823925

To, że pokarm mamy jest optymalnym pożywieniem dla malucha, a bliski kontakt sprzyja budowaniu więzi oraz bezpieczeństwa emocjonalnego, dobrze wiemy. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) karmienie piersią jest także bardzo korzystne dla mamy, bo zmniejsza ryzyko zachorowania na raka zarówno w trakcie laktacji, jak i po niej.

Z roku na rok zwiększa się ilość diagnozowanych nowotworów. W przypadku kobiet do najczęstszych należą rak piersi oraz jajników. W przypadku raka piersi śmiertelność jest bardzo wysoka, bo sięga niemal 1/3 chorujących. Według statystyk te nowotwory u kobiet pojawiają się częściej w krajach uprzemysłowionych. W rzeczywistości zapewne są tam jedynie częściej wykrywane.

Czy przed rakiem można się ustrzec?

Nie do końca. Na pewno styl życia ma wpływ na nasze zdrowie i dbając o siebie, zmniejszamy ryzyko pojawienia się poważnych chorób. Jednak naukowcy twierdzą, że między 5 a 10 proc. nowotworów piersi ma charakter genetyczny. Im więcej naszych krewniaczek borykało się z tego typu problemem, tym większe prawdopodobieństwo, że i my odziedziczyłyśmy mutację zwiększającą ryzyko pojawienia się raka piersi i jajnika.

Jedną z najbardziej znanych mutacji (czyli nagłych, przekazywanych kolejnym pokoleniom zmian materiału genetycznego) jest zmiana genu BRCA.

Nauka poznała także inne mutacje genetyczne jak CHEK2, PALB2 i TP53, które występują rzadziej, jednak są nie mniej groźne. Ta ostatnia odpowiada za powstawanie tzw. zespołu Li-Fraumeni, który jest genetycznym zespołem predyspozycji do nowotworów. Charakteryzuje się on również wysokim współczynnikiem dziedziczności – ryzyko przekazania go potomstwu wynosi 50 proc.

Należy jednak pamiętać, że obciążenia genetyczne nie są jednoznaczne z pojawieniem się choroby. Nie bez znaczenia jest również ekspozycja na czynniki ryzyka, takie jak stres, nieodpowiedni sposób odżywiania oraz brak aktywności fizycznej. Szczególnie rezygnacja z alkoholu, nikotyny oraz przetworzonego pożywienia bogatego w tłuszcze trans pomoże nam zachować zdrowie.

Ochronne działanie karmienia piersią

Karmienie piersią wymusza na kobiecie zdrowy styl życia, to jasne. Karmiąca mama stroni od alkoholu i nikotyny, unika też niezdrowego jedzenia oraz ostrych potraw. Ale czy tylko ten przymusowy reżim ma wpływ na mniejsze ryzyko nowotworu? Otóż nie. Według raportu World Cancer Research Fund z 2017 roku istnieją także inne dobroczynne procesy występujące przy karmieniu piersią. Okres laktacji i ciąży redukuje ilość cykli menstruacyjnych, a co za tym idzie zmniejsza ekspozycję organizmu kobiety na działanie hormonów płciowych. A to właśnie te hormony mają wpływ na tworzenie się raka piersi i jajników. W dodatku naukowcy sądzą, że podczas karmienia oraz w okresie wygaszania laktacji dochodzi do usuwania z organizmu komórek zawierających uszkodzone DNA, co także może mieć wpływ na zmniejszone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Badania na 150 tys. kobiet z 30 krajów potwierdziły, że ryzyko nowotworów zmniejsza się średnio o 4,3 proc. z każdym rokiem karmienia. Efekt karmienia był szczególnie zauważalny u kobiet potencjalnie obciążonych tak zwanym hormonozależnym rakiem piersi.

Jak jeszcze zmniejszyć negatywny wpływ hormonów?

Schudnij. Nie chodzi tu o uzyskanie figury modelki, ale o otrzymanie prawidłowej masy ciała.

Otyłość powoduje zwiększoną produkcję hormonów oraz czynników prozapalnych, dlatego poważnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Utrudnia także skuteczną terapię, jeśli dojdzie do wystąpienia raka. 

Do wszechobecnej reklamy piwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gdzie się obejrzeć, napotykamy komunikat – piwo gasi pragnienie, integruje, bawi, relaksuje i świetnie smakuje. W powszechnej opinii ucho...
12279 Odsłony
Rozmowa z Agnieszką Łucjanek – psycholożką, terapeutką, koordynatorką merytoryczną Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej SCOLAR. Pracuje w Poradni dla dzieci z Autyzmem i ich Rodzin w Instytucie Psyc...
8133 Odsłony
Ostroga piętowa to potoczna nazwa schorzenia, które wielu uznaje za nieuleczalne przy użyciu standardowych metod medycznych.  Stąd prawdziwy wysyp interneto­wych porad sugerujących cudo­twórcze d...
7214 Odsłony
Cała prawda o dietetycznym detoksie. Raz na jakiś czas nachodzi nas nieodparta ochota na „odtrucie" lub „oczyszczenie" organizmu z nagromadzonych toksyn. Z reguły w okolicach świąt poja­wia się myśl, ...
5788 Odsłony
Gelotolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem śmiechu przekonują, że uśmiech na twarzy może podnieść odporność organizmu, skrócić okres rekonwalescencji po chorobie i przedłużyć życie – nawet o s...
5041 Odsłony
​Popularne diety kuszą obietnicą szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Czy redukcja masy ciała i efekt jo-jo stanowią nieodłączny duet? W ponad 90 proc. przypadków za otyłość i nadwagę odpowiedzialny j...
4948 Odsłony
PROGRAM PROWADZONY PRZEZ CENTRALĘ FARMACEUTYCZNĄ CEFARM SA  logotype cefarm